Gospodarstwo Agroturystyczne U "Renaty"

Agroturystyka w Lutczy

8.9 Ocena
Liczba ocen:1

Reklama

Pokoje Gościnne

Miejscowość: Wierchomla Mała

NAJLEPSZA LOKALIZACJA 150 METRÓW DO STOKU I WYCIĄGU KRZESEŁKOWEGO WIERCHOMLA ZAPRASZAMY .

Cena od: 25 całość

Informacje o obiekcie

Lutcza 334 , 38-112 Lutcza odległość od centrum: 2.1 km

Opis

Oferujemy naszym Gościom wysoki standard pobytu, kameralną i przyjazną atmosferę, a przede wszystkim spokojny i rodzinny wypoczynek oraz piękne krajobrazy - góry, lasy, czyste powietrze, a w zimie bliskość wyciągów i tras narciarskich. Zapraszamy na wypoczynek przez cały rok. Zapraszamy rodziny , grupy przyjaciół którzy chcą się zrelaksować w pięknym, wiejskim klimacie. Dla zainteresowanych możliwość wyżywienia : śniadania, obiady , kolacje - w korzystnej cenie :) Od niedawna mamy kucyka który się zwie Maciek :) Bardzo przyjazny dla dzieci, możliwość jazdy :) ZAPRASZAMY :)

Poza tym obiekt ten znajduje się ok 20 m od zabytkowego kościółka pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiono w drugiej połowie XV wieku, a najstarsza o nim wzmianka pochodzi z Dzieł wszystkich Jana Długosza, który pisze: "Lyuthcza, villa habens parochilem ecclesiam in se ligneam, Sanctissimae Nativitati Virginis Mariae" (wieś ma parafialny kościół z drewna, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Dziewicy Maryi). Kościół rozbudowany w I połowie XVI wieku między innymi o murowaną zakrystię, spłonął około 1670 roku. Odbudowany został z drzewa modrzewiowego na fundamencie kamiennym, a konsekrowany w roku 1743. Jest to kościół orientowany (łac. oriens - wschód, zwrócony w stronę grobu Chrystusa), Kościół w tej chwili jest w remoncie.

Ok 10 km od Lutczy znajduje się zamek w Odrzykoniu.Odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z najlepszych polskich komedii - "Zemsta" Aleksandra Fredry. W 1828 r. poeta ożenił się z Zofią Skarbkową z Jabłonowskich, która w posagu wniosła połowę tego zamku. Przeglądając stare dokumenty znalazł on akta procesowe spierających się o mur graniczny szlachciców: Skotnickiego i Firleja. Na ich bazie powstała "Zemsta".

W tej okolicy są również Prządki-Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

w Lutczy znajduje się wzgórze Strzałówka o wysokości 478 m n.p.m. Można go dostrzec przejeżdżając przez Lutczę lub Krasną, bowiem na samym szczycie rosnącej na górze jodły zatknięta jest biało - czerwona flaga. Ze szczytu Strzałówki rozpościera się przepiękny (choć już częściowo przesłonięty przez porosły w ostatnich latach las) widok w kierunku trzech miejscowości - Krasnej, Lutczy i Domaradza. Kilkadziesiąt lat temu na Strzałówce znajdowało się kilka domów. Ostatni z nich został zniszczony przez pożar wywołany uderzeniem pioruna. Jego szczątki można zobaczyć jeszcze dziś.Podążając dalej w kierunku Domaradza można się natknąć na stojący przy leśnej dróżce krzyż. Przy nim zaczyna się alejka miedzy dwoma rzędami świerków, na końcu której odnaleźć można tajemniczy pomnik. Został wzniesiony w roku 1969 przez mieszkańców Lutczy, którzy mieli w pamięci tragiczne wydarzenie, do jakiego doszło w tym miejscu podczas II wojny światowej 13 czerwca 1943 roku. Dokonano tu masowej egzekucji 12 Polaków podejrzewanych o działania przeciwko nazistowskim okupantom.

Obiekt w bazie od: 2013-11-25

Rozwiń opis Zwiń opis

  • Zakwaterowanie, wykwaterowanie: od 14:00 do 10:00
  • Do dyspozycji gości: Grill, Miejsce na ognisko, Udogodnienia - prasowanie / pranie (Możliwość zlecenia prania, Możliwość zlecenia prasowania)
  • Na terenie obiektu: Stołówka
  • Internet: Internet (wifi)
  • Dla gości ze zwierzętami: Akceptacja zwierząt
  • Recepcja: Recepcja 24h