Żyrardów

Żyrardów

Żyrardów dzieli od Warszawy 45 kilometrów, od Łodzi około dziewięćdziesięciu. Miasto leży nad rzeką Pisią Gągoliną. Nazwa miasta pochodzi o nazwiska Girarde"a, wynalazcy maszyn do przędzenia lnu używanych w tutejszych zakładach w XIX wieku, w okresie gwałtownego rozwoju miejscowości. Za datę powstania Żyrardowa uznaje się 1830 rok. Do I Wojny Światowej Żyrardów był największym ośrodkiem włókiennictwa w Królestwie Polskim. Zabudowa starej części Żyrardowa jest perełką architektoniczną. Jest to najlepiej w europie zachowany urbanistyczny zespół epoki przemysłowej. Wszystkie budynki z tamtego okresu są do dziś używane, więc stara część Żyrardowa nazywana jest czasami, żywym skansenem. Na miejscu zakupimy plan miasta ze specjalnym przewodnikiem po osadzie fabrycznej. Są nawet plany wpisania żyrardowskiej starówki na Listę Światowego Dziedzictwa Przemysłowego UNESCO. Nic zatem dziwnego, że Żyrardów jest coraz częściej odwiedzany przez turystów z całego świata i z miejscowości przemysłowej zamienia się w turystyczną.

Najładniejsza budowlą Żyrardowa jest kościół farny Matki Boskiej Pocieszania. Jest to neogotycki ceglany kościół z początku dwudziestego wieku. Styl jest charakterystyczny dla tego okresu, kościół żyrardowski jest jednak wyjątkowy, ze względu na interesujące założenie architektoniczne - miał on stanowić pomniejszoną ośmiokrotnie kopię katedry w Kolonii i faktycznie bardzo ją przypomina. Witraże do tego kościoła zaprojektował wybitny krakowski malarz modernistyczny - Józef Mehoffer.

Na osiedlu Wschód znajdziemy wspaniały kompleks rekreacyjny. Jest on idealnym miejscem dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek. Na kompleks składa się spora hala sportowa, siłownia, boiska, bieżnia lekkoatletyczna, a także korty tenisowe. W planach jest rozbudowanie kompleksu o kryty basen, lodowisko, kręgielnię i hotel. Kompleks rekreacyjny znajduje się także na osiedlu Żeromskiego. Składa się nań odkryty basen, tor kolarski i boisko piłkarskie.

W mieście znajduje się także zbiornik wodny o powierzchni około czternastu hektarów, który wciąż jest zagospodarowywany.

W Żyrardowie są dwa muzea: Muzeum Mazowsza Zachodniego i muzeum poświęcone pochodzącemu z tego miasta pisarzowi Pawłowi Hulce-Laskowskiemu.

Działa tutaj kilka domów kultury organizujących różne imprezy kulturalne. Do najciekawszych należały Europejskie Integracje Muzyczne, w czasie których zorganizowano między innymi dwudniowe warsztatu jazzowe i Europejskie Dni Dziedzictwa. Ponadto znajdziemy tutaj kino Len.

W okolicach Żyrardowa znajduje się część Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, w którym możemy podziwiać piękno Mazowsza.

Żyrardów ma bardzo dobre połączenie z Warszawą, jest zatem dobrą bazą wypadową dla wycieczek po stolicy.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża