Znamirowice

Znamirowice

Znamirowice to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, 18 km od Nowego Sącza nad samym Jeziorem Rożnowskim. Z uwagi na występujące tu w jednym miejscu: jezioro, las i góry, oraz ciszę i spokój - trudno dostępne choćby w popularnym Gródku nad Dunajcem - ma ona zagorzałych zwolenników.

Znamirowice należały w XIV wieku do dóbr Rożenów, właścicieli zamków: na górze Grodzisko (dzisiejsza wyspa Grodzisko, zwana Małpią) i w Rożnowie, a następnie do słynnego Zawiszy Czarnego, bohatera spod Grunwaldu, w XVI wieku okolica należała do włości rodziny Tarnowskich.

Największą atrakcją wsi jest oczywiście bezpośredni dostęp do Jeziora Rożnowskiego. Ten duży 1600 hektarowy sztuczny zalew o głębokość dochodzącej nawet do 35 metrów, utworzony został na rzece Dunajec i należy do jednych z najchętniej odwiedzanych miejsc Sądecczyzny. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych i plażowania.

Tym co odróżnia Znamirowice od innych miejscowości wypoczynkowych w rejonie, jest
tutejszy Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego i Rekreacji Wodnej YachtClub PTTK Beskid, główna baza żeglarska nad jeziorem Rożnowskim. Są tu 2 pomosty do cumowania jachtów, slip z wciągarką elektryczną oraz całe potrzebne zaplecze. Na miejscu można wypożyczyć zarówno drobny sprzęt wodny jak i jachty, łodzie żaglowe, czy popularne wśród młodszych żeglarzy łodzie regatowe Optimist. Na miejscu są też miejsca noclegowe i zaplecze gastronomiczne.

Tutejszy brzeg, bogaty w zatoczki i porośnięty w wielu miejscach schodzącym nad wodę lasem, daje możliwość spokojnego, indywidualnego wypoczynku zarówno na wodzie, jak i podczas spacerów po okolicy. To także świetne miejsce dla wędkarzy, występuje tu wiele gatunków ryb m.in.: leszcze, sandacze, szczupaki czy węgorze.

Będąc na miejscu, lub zwiedzając okolicę warto zboczyć z trasy i kawałek za Yacht Clubem zjechać z drogi do Tabaszowej na prawo (do przyczółku Zapaść), aby zobaczyć przypominający rzymską budowlę „Most Stacha” (zwany też Mostem Mocarza) wzniesiony w latach 70. XX w. To podobno największa na świecie przeprawa zbudowana własnymi rękami przez jednego człowieka. Mający wysokość 13 m i długość 20 m, sklepiony kolebkowo most robi największe wrażenie kiedy patrzy się na niego od dołu.

  1. Artykuły: