Zawoja

Zawoja

Zawoja

Zawoja jest jedną z największych, a zarazem najdłuższych wsi w Polsce. Leży w województwie małopolskim, w dolinie rzeki Skawica, u stóp Babiej Góry, niedaleko granicy ze Słowacją.

Wyjątkowo malownicze położenie Zawoi, bliskość gór oraz liczne szlaki prowadzące po wzniesieniach Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Makowskiego sprawiają, iż zarówno latem, jak i zimą turystów tu nie brakuje.

Pierwsze wzmianki o Zawoi pochodzą z XVII wieku. W XIX wieku znajdował się tu prężnie działający ośrodek produkcji żelaza, natomiast w okresie dwudziestolecia międzywojennego Zawoja zaczęła zdobywać popularność jako miejscowość wypoczynkowa. W tym czasie we wsi zbudowano pierwsze wille letniskowe i pensjonaty, powstało też muzeum regionalne.

Wśród największych atrakcji Zawoi wymienia się pochodzący z XVIII wieku kościół pw. św. Klemensa, jeden z największych drewnianych kościołów w Małopolsce, oraz charakterystyczną, wzniesioną w tym samym wieku murowaną zbójnicką kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela. Z kolei w Markowej, przysiółku Zawoi, warto zobaczyć skansen im. Józefa Żaka, w którym prezentowane jest tradycyjne drewniane budownictwo ludowe.

W miejscowości znajduje się również siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego, przy której funkcjonuje specjalny ośrodek edukacyjny. W muzeum można bliżej poznać przyrodę Babiej Góry i kulturę lokalnej społeczności oraz zgłębić wiedzę na temat ekologii.

Z kolei zimą Zawoja staje się miejscem wypoczynku amatorów białego szaleństwa. Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w miejscowości jest Mosorny Groń, oddający do dyspozycji turystów kilka tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.

Zawoja może też pochwalić się dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znajdują się tu zarówno hotele, nowoczesne pensjonaty, usytuowane w zacisznych zakątkach wsi gospodarstwa agroturystyczne, a także schroniska i pola namiotowe.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Babiogórski Park Narodowy

    Dodano: 2017-07-12
    Babiogórski Park Narodowy

    Babiogórski Park Narodowy, leżący w granicach województwa małopolskiego, blisko granicy ze Słowacją, został utworzony w 1954 roku. Siedziba parku mieści się w Zawoi - popularnej miejscowości wypoczynkowej.

    Zobacz więcej