Zator

Zator

Zator

Zator to miasto w południowej Polsce, leżące nad rzeką Skawą w województwie małopolskim. Znane jest głównie z odwiedzanego tłumnie parku Zatorland i hodowli karpia królewskiego.

Tutejsza okolica zapewnia wiele różnorodnych atrakcji. Miłośnikom natury przypadnie do gustu Dolina Skawy z podgórską rzeką, tereny Górek Bachowskich oraz miejscowe lasy.

Ciekawe jest tutejsze, idące z duchem czasu, podejście do hodowli ryb. Okoliczne gminy, w których tradycja hodowlana sięga średniowiecza, postanowiły wykorzystać ją tworząc turystyczny mikroregion „Dolinę Karpia”.

Jest to to obszar o dużych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych, rozciągający się na kilkuset hektarach w dolinie Wisły oraz Skawy. Największą atrakcję stanowi oczywiście dla miłośników wędkowania, którzy przyjeżdzają tu z całej Polski na wakacje i weekendy. Jednak zadowoleni będą również miłośnicy obserwowania ptactwa wodnego oraz wszyscy szukający miejsca, gdzie można na łonie przyrody odpocząć w spokoju i ciszy.

Nie zawiodą się również ceniący bardziej aktywny wypoczynek, przez teren Doliny Karpia przebiegają bowiem szlaki rowerowe choćby zielony, międzynarodowy Szlak Greenways, czy Szlak Wiślany. Jest też trasa prowadząca dookoła Doliny Karpia, lub krótsza dookoła tutejszych stawów.

W gminie znajdują się też liczne szlaki turystyczne, ścieżki do Nordic Walkingu, czy edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Organizowane jest tu popularne „Święto Karpia”. Podczas imprezy na przyjezdnych czekają liczne atrakcje, a przede wszystkim wiele przysmaków ze smażonych i wędzonych ryb.

Kolejną atrakcją, która przyciąga tu chyba najwięcej turystów jest rodzinny park rozrywki Zatorland, w którego skład wchodzą cztery parki: Dinozatorland, Park Mitologii, Park Bajek, Park Świętego Mikołaja oraz Park Owadów.

Dinozatorland to największy w Polsce park, w którym można spacerować wśród ruchomych figur dinozaurów. W Parku Owadów można spotkać wiele gigantycznych stworzeń m.in.: ludzkich rozmiarów mrówkę czy modliszkę, a w Parku Wodnych Stworzeń naturalnej wielkości figury stworzeń morskich. W Parku Mitologii znajdują się figury greckich bogów, herosów i mitycznych potworów, można tu też spróbować odnaleźć drogę w labiryncie Minotaura. Na terenie parków są sklepy z pamiątkami i lokale gastronomiczny.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: