Wrocław

Wrocław

Wrocław

Położony nad Odrą Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska i zarazem jedną z najważniejszych Polskich metropolii - zajmuje czwarte miejsce pod względem mieszkającej tu ludności i piąte pod względem powierzchni. Wrocław warto odwiedzić z co najmniej kilku powodów - dla jego wspaniałej, ponad tysiącletniej historii i zabytków, urokliwych uliczek i zaułków, pięknej architektury, ale także dlatego, że dziś jest to tętniące życiem, pełne wydarzeń centrum kultury i ośrodek biznesu.

Wrocław należy do jednych z najstarszych polskich miast, którego korzenie sięgają czasów antycznych - tu lub w okolicy istniała miejscowość odnotowana na mapach imperium rzymskiego.
W średniowiecznej historii naszego kraju Wrocław - związany trwale z Piastami, dla których stanowił jedną z głównych siedzib - nie jeden raz odgrywał istotną rolę.

Co warto zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska?

Rynek i okalające go uliczki to z pewnością żelazny punkt zwiedzania miasta. Powierzchnia blisko 4 hektarów czyni go jednym z największych, a architektura i zabytki z pewnością jednym z najokazalszych w Polsce. Staromiejskie kamienice i brukowane uliczki zachęcają do długich spacerów, a na zmęczonych piechurów czeka doskonała baza gastronomiczna.

Otoczony Odrą Ostrów Tumski, czyli dawny gród, który dał początek właściwemu miastu, skrywa wiele zabytków i atrakcji. Warto go podziwiać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Krasnale to duma Wrocławia i jego mieszkańców. Organizowane są specjalne wycieczki i gry terenowe z ich udziałem, a gromadka baśniowych stworków wciąż się powiększa. Każdy z krasnali ma własne imię i własną historię.

Zaprojektowana przez Maxa Berga Hala Stulecia to jedno z największych dzieł architektonicznych XX wieku. Wpisana na listę zabytków UNESCO jest niewątpliwie wizytówką miasta. Niedaleko znajduje się Ogród Japoński, również wart odwiedzenia.

Co jeszcze? Z pewnością wrocławski ogród zoologiczny, najstarszy i jeden z najpopularniejszych w Polsce oraz znajdujące się tam Afrykarium. Panorama Racławicka, czyli monumentalne malowidło przedstawiające bitwę pod Racławicami. Nowoczesny Hydropolis, unikatowe centrum wiedzy o wodzie lub punkt widokowy Sky Tower, najwyższego polskiego budynku mieszkalnego.

I naprawdę wiele innych miejsc. Rezerwujcie dużo czasu!


fot. wikipedia

 1. Artykuły:

 2. Hala Stulecia

  Dodano: 2017-03-13
  Hala Stulecia

  Hala Stulecia to z całą pewnością wyjątkowe miejsce i jednocześnie jedna z wizytówek Wrocławia. Ta oryginalna budowla została zaprojektowana przez Maxa Berga, a jej budowa trwała w latach 1911-1913. Od stosunkowo niedawna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Zobacz więcej

 3. Ostrów Tumski we Wrocławiu

  Dodano: 2017-03-13
  Ostrów Tumski we Wrocławiu

  Ostrów Tumski to żelazny punkt programu dla każdego, kto zamierza odwiedzić Wrocław. Kiedyś była to wyspa otoczona wodami Odry, a na niej stał gród, który dał początek całemu miastu. Najstarsza część Wrocławia to wspaniałe zabytki z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela, kolegiatą i Muzeum Archidiecezjalnym. To także wyjątkowe miejsce na spacer, zarówno w dzień, jak i w nocy, gdy gazowe latarnie oświetlają tutejsze uliczki i zaułki.

  Zobacz więcej

 4. Rynek we Wrocławiu

  Dodano: 2017-03-13
  Rynek we Wrocławiu

  Rynek we Wrocławiu zajmuję powierzchnię blisko 4 hektarów, co czyni go jednym z największych staromiejskich placów w Polsce (większe od niego są tylko te w Krakowie i Olecku) i Europie. Z czterech stron otacza go 60 kamienic i wielu z nich należałoby poświęcić nieco czasu i uwagi. Budynki pochodzą z różnych epok, a fundowane były głównie przez wrocławskich patrycjuszy.

  Zobacz więcej

 5. Wrocławskie krasnale

  Dodano: 2017-03-13
  Wrocławskie krasnale

  Tu nikt z krasnali się nie śmieje. Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie te baśniowe stworki traktowane są równie poważnie. I nie będzie przesadą powiedzieć, że krasnale opanowały Wrocław, podbiły serca i mieszkańców, i gości. Od roku 2005 w różnych rejonach i zaułkach miastach pojawiają się wciąż nowe skrzaty. Już teraz jest ich blisko trzy setki! Ba, istnieje nawet urząd rejestracji krasnali!

  Zobacz więcej

 6. Wrocławskie ZOO

  Dodano: 2017-03-13
  Wrocławskie ZOO

  Wrocławskie ZOO to najdłużej działający i najbardziej znany polski ogród zoologiczny. Zamieszkuje go ponad 14 tysięcy różnych zwierząt. ZOO jest tradycyjnym i wręcz obowiązkowym celem wycieczek przyjeżdżających do Wrocławia. Warto zaznaczyć, że w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu znajduje się wiele innych atrakcji, takich jak monumentalna Hala Stulecia, a wraz z nią Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Iglica oraz Park Szczytnicki z uroczym Ogrodem Japońskim. W tej części miasta na prawdę jest co robić!

  Zobacz więcej