Ustronie Morskie

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie jest jedną z typowych miejscowości polskiego wybrzeża, co nie oznacza, że nie warto się tutaj wybrać. Magnesem jest piękna plaża. Do XIX w. była to malutka osada rybacka. Jeszcze w średniowieczu należała do kapituły kamieńskiej, potem do miasta Kołobrzeg. Dopiero napływ turystów zmienił oblicze wsi, która co roku przyjmuje tysiące wczasowiczów.

W samej miejscowości zachowały się eklektyczne wille z przełomu XIX i XX w. Dominują tu jednak duże ośrodki wypoczynkowe, z których prawie każdy posiada korty tenisowe, boiska do gier zespołowych czy kręgielnie. Malowniczość piaszczystej plaży dodatkowo urozmaica skalisty klif. Na południe od drogi prowadzącej do Koszalina, tuż za Podczelem, w tzw. Lesie Kołobrzeskim, rosną dwa niezwykłe dęby. "Bolesław" to najstarszy dąb w Polsce. Jego wysokość wynosi 30 m, a średnica korony osiąga 18 m. Imię otrzymał w 2000 r. na cześć Bolesława Chrobrego. "Warcisław" to drzewo nieco młodsze - ma "zaledwie" 640 lat. Mierzy w obwodzie 720 cm, jest wysoki na 37 m. Do dębów można dotrzeć, idąc lub jadąc na rowerze wzdłuż niebieskiego szlaku, prowadzącego do Kołobrzegu.

W sezonie koncerty, występy kabaretowe, przedstawienia odbywają się w amfiteatrze, na placu przy ośrodku zdrowia, na stadionie oraz na plaży. Wystawy mają miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury (Galerii Nadbrzeżnej), ul. Nadbrzeżna 20. W tym samym budynku działa również kino "Pegaz". Konno pojeździć można w Ośrodku Jeździeckim "Erania", Malechowo 4, oraz Klubie Jeździeckim "Astra", ul. B. Chrobrego 68. Niedawno przy ul Osiedlowej 2 otwarto siłownię. Basen otwarty znajduje się w Ośrodku Wypoczynkowo-Kolonijnym "Zuzanna", ul. Rolna 27, a kryty - w hotelu "Erania", Malechowo 4. Na ul. Polnej, za kampingiem "Ognik", w sezonie działa pole paintballu.

Na ul. Osiedlowej 16 w sezonie czynna jest kawiarenka internetowa, czynna w zależności od potrzeb turystów. Pamiątki można kupić na licznych stoiskach wzdłuż głównych ulic Ustronia. W miejscowości jest kilka sklepów otwartych do późnych godzin wieczornych. W okresie letnim jedzenie można też kupić na straganach przy ulicy oraz w słynnych nadmorskich namiotach-kiermaszach.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża