Ustroń

Ustroń

Niewielka i niebogata górska wioska, a potem miejscowość przemysłowa rozwinęła się w okresie powojennym w duże uzdrowisko, głownie dzięki zaangażowaniu powojennego wojewody śląskiego - Jerzego Ziętka, który bardzo lubił tą miejscowość.

Historia miejscowości
Ustroń wspominany w dokumentach już od połowy XIV w. był przez wieki niewielką górską osadą należącą do Komory Cieszyńskiej. W II połowie XVIII w. nastąpiło przełomowe dla tej miejscowości wydarzenie - w okolicy odkryto rudy żelaza. Około roku 1770 powstały to wielkie piece, kuźnia i walcownia. Jednocześnie silnie zasiarczona woda, którą użyto do schładzania gorącego żużla wielkopiecowego okazała się skutecznym lekarstwem na bóle reumatyczne. Na początku XIX w. lecznicze kąpiele gierzynowe (jak nazywał się zabieg) stawały się coraz bardziej popularne. W roku 1802 w pobliżu huty powstał Dom Zdrojowy, gdzie można było zażywać kąpieli. Takie były początki ustrońskiego uzdrowiska. Obecnie do leczenia zdrojowego wykorzystywane są przede wszystkim wody mineralne solankowe i kwasowęglowe. W uzdrowisku leczone są choroby narządów ruchu, stany pourazowe, a także choroby dróg oddechowych i układu krążenia.

Największy rozwój terytorialny Ustronia nastąpił w latach 60 i 70 XX w. częściowo za sprawą ówczesnego wojewody śląskiego Jerzego Ziętka, który był wielkim miłośnikiem Ustronia i sam wielokrotnie przyjeżdżał na kuracje, a pod koniec życia zamieszkał tutaj na stałe. Wtedy to powstała dzielnica wczasowa w Jaszowcu a potem wielki kompleks uzdrowiskowy w Ustroniu-Zawodziu.
Miejsca, które warto zobaczyć

Najciekawszym zabytkiem Ustronia jest drewniany kościółek św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu z roku 1769. Wewnątrz warto zobaczyć obraz św. Anny Samotrzeciej (czyli razem z Matką Boską i Jezusem) z pocz. XVIII w. w głównym ołtarzu.
Położony w centrum Ustronia przy ul. Daszyńskiego murowany kościół parafialny p.w. św. Klemensa pochodzi z 1787 r. We wnętrzu na uwagę zasługuje poźnobarokowy ołtarz z rzeźbami świętych Piotra i Pawła oraz barokowo - klasycystyczna ambona. U wejścia do kościoła stoją dwie barokowe rzeźby przedstawiające św. Józefa i św. Jana Nepomucena. Do muru nawy przylega budynek dawnej szkoły i sierocińca zbudowany około 1740 r.

Trzeci, największy ustroński kościół - to ewangelicki kościół apostoła Jakuba Starszego. Wznosi się on w samym centrum miejscowości przy pl. Kotschego 4 (dojście od ul. Daszyńskiego ul. Stawową). Klasycystyczny budynek pochodzi z roku 1835. Pierwsza, drewniana świątynia ewangelicka powstała tutaj zaraz po roku 1781, kiedy to cesarz Józef II ogłosił pakt tolerancyjny. Wcześniej miejscowi ewangelicy musieli odprawiać swoje nabożeństwa potajemnie, z owych czasów pochodzi położony wysoko na stokach Równicy (przy turystycznym szlaku czerwonym z Zawodzia na szczyt) kamienny "leśny ołtarz".

W dawnym budynku ustrońskiej huty mieści się Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, które warto zwiedzić ze względu na ciekawe eksponaty dotyczące historii hutnictwa. Przed budynkiem jest dawny staw hutniczy, który służył jako zbiornik retencyjny na potoku Młynówka. Potokiem spławiano drewno wykorzystywane jako paliwo w piecach hutniczych. Obecnie działa tu wypożyczalnia sprzętu pływającego.
Dużą i znaną atrakcję dla całych rodzin stanowi na pewno położony w Ustroniu-Zawodziu na południowym stoku Równicy Leśny Park Niespodzianek. W parku żyją zwierzęta, które dzieci mogą pogłaskać i nakarmić. Są tu jelenie szlachetne, jelenie sika, daniele, muflony, dziki i jeden żubr. W wolierach żyją liczne ptaki. Park organizuje też pokazy lotów i tresury ptaków drapieżnych.
Atrakcją dla osób o zainteresowaniach przyrodniczych może być wizyta w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Leśnik", na terenie Domu Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Leśnik" w Ustroniu Jaszowcu. Ośrodek mieści się mniej więcej na przeciwko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Czantorię. Można tu obejrzeć ekspozycję przyrodniczą dotyczącą lasów Beskidu Śląskiego i ich mieszkańców. Przed budynkiem Ośrodka rozpoczyna się przygotowana przez leśników ścieżka przyrodniczo-leśna "Skalica" o długości ok. 4 km. Przejście ścieżką wymaga odpowiedniego turystycznego obuwia.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża