Ustka

Ustka

Ustka

Ustka to niewielkie miasto w województwie pomorskim, leżące u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Na turystycznej mapie kraju odgrywa bardzo istotną rolę jako ceniona miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa, która w sezonie letnim przeobraża się w tętniący życiem, nadmorski kurort.

Atrakcje turystyczne Ustki

Do największych atrakcji miejscowości zalicza się między innymi port - jego historia sięga XIV wieku, czyli czasów, kiedy Ustka została wzmiankowana po raz pierwszy jako kaszubska osada rybacka. Ogromne zainteresowanie wśród turystów wzbudzają również dwa falochrony, które swój obecny kształt zyskały na przełomie XIX i XX wieku, oraz latarnia morska z czerwonej cegły, wzniesiona w 1892 roku.

Spośród największych atrakcji Ustki, na szczególne wyróżnienie zasługują także otoczona przez piękne sosnowe lasy plaża i promenada, które latem w naturalny sposób stają się turystycznym sercem miasta. Ze względu na położenie u ujścia rzeki Słupi, plaża w Ustce jest podzielona na dwie części - zachodnią, z reguły spokojniejszą, a przez to polecaną osobom poszukującym relaksu z dala od zgiełku, oraz wschodnią, przy której znajdują się liczne lokale gastronomiczne, sklepiki, latarnia i promenada.

Potrzeba wybudowania alei spacerowej w Ustce pojawiła się wraz ze wzrostem liczby osób odwiedzających miejscowość. Promenada, zbudowana w 1875 roku na wydmach ciągnących się na wschód od portu, bardzo szybko stała się jedną z wizytówek kurortu. Odprężającym spacerom oddawali się tu jednak nie tylko turyści - wśród amatorów przechadzek wzdłuż traktu znajdował się sam Otto von Bismarck. Niemiecki książę zwykł nawet jadać śniadania przy promenadzie, zaś stolik, przy którym zasiadał wspólnie z żoną i teściem, do 1945 roku stał na honorowym miejscu w jednej z restauracji.

Ciekawą atrakcją Ustki są również cztery zachowane poniemieckie bunkry, powstałe na wydmach nieopodal plaży zachodniej. Obecnie w pomieszczeniach bunkrów znajduje się podziemne muzeum, w którym zgromadzono eksponaty z lat 30. i 40. ubiegłego stulecia, w tym sprzęty, mundury czy przedmioty codziennego użytku. Całości dopełniają materiały multimedialne, w tym ekrany interaktywne, trójwymiarowe zdjęcia oraz filmy.

W Ustce na doskonałe warunki do wypoczynku mogą liczyć też amatorzy aktywności, na których czekają przede wszystkim szlaki piesze i rowerowe oraz liczne obiekty sportowo-rekreacyjne. Miejscowość jest także doskonałym miejscem dla osób chcących zadbać o swoje zdrowie - w 1987 roku Ustka zyskała status uzdrowiska, które obecnie słynie z leczniczego mikroklimatu oraz występujących na jego terenie źródeł wód mineralnych i złóż borowiny.

Noclegi w Ustce

Noclegi w Ustce oferują między innymi sanatoria i zakłady uzdrowiskowe, z których jednak zazwyczaj korzystają osoby przyjeżdżające tu w celach zdrowotnych. Turyści indywidualni, chcący zarezerwować nocleg w Ustce, chętniej decydują się na eleganckie, komfortowe hotele, nowoczesne apartamenty, przytulne pensjonaty albo kameralne kwatery prywatne.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły: