Tykocin

Tykocin

Tykocin to przewijające się często w historii Polski, niewielkie miasto w województwie podlaskim, położone w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, niedaleko Białegostoku.

Leżące pośród zieleni i rozlewisk rzeki miasto ma bogatą historię, przebywali tu często królowie, książęta i inne ważne postaci historyczne. W mieście przed wojną kwitła też kultura żydowska.

W mieście do dziś zachował się dawny układ przestrzenny, jest ono najstarszym zachowanym w niezmienionej formie zespołem urbanistyczny w rejonie Podlasia, można tu podziwiać wiele przyciągających turystów zabytków.

W mieście znajdują się dwa rynki. XVII-wieczny, rozległy Duży Rynek to założenie barokowe opierające się na planie trapezu, jest on otoczony starą, często XVIII-wieczną, niską zabudową.

Na środku znajduje się pomnik Stefana Czarnieckiego (właściciela tutejszych ziem) z XVIII w., jest to najprawdopodobniej najstarszy - po warszawskiej Kolumnie Zygmunta - pomnik osoby świeckiej w Polsce.

Mały Rynek, stanowił z kolei centrum tutejszej dzielnicy żydowskiej, tuż obok umiejscowiona jest Wielka Synagoga z XVII w., jedna z najstarszych i druga co do wielkości w Polsce. Obok w domu talmudycznym tzw. małej synagodze znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej, jest tam też restauracja serwująca kuchnię żydowską.

W Tykocinie mieści się też zamek, pierwotnie była to Warownia Gasztołdów z XV wieku, która została rozbudowana w XVI w i przeistoczona w renesansowy zamek króla Zygmunta Augusta. W 1734 roku budowla został zniszczona przez pożar, a następnie rozebrana m.in. pod budowę klasztoru. Obecna budowla jest rekonstrukcją z XXI w., zamek można zwiedzać, jest na nim też restauracja.

Przy Dużym Rynku znajduje się późnobarokowy kościół p.w Trójcy Przenajświętszej oraz zespół klasztorny pomisjonarski. Wnętrze kościoła zdobią XVIII-wieczne polichromie ścienne i pochodzący z tego samego czasu bogato zdobiony barokowo-rokokowy ołtarz główny.

Warto również zobaczyć zespół klasztorny bernardynów, z XVIII w. ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego.

Klimat miasta to również otaczająca je przyroda, przepływająca Narew, bagna Tykocińskie, czy rezerwat leśny Szelągówka. Tykocin leży też na Podlaskim Szlaku Bocianim.

fot. wikipedia

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet