Tuszyn

Tuszyn

Tuszyn znajduje się około piętnastu kilometrów od południowych granic Łodzi. Lokowany został w XV wieku przez Władysława Jagiełłę i przez lata był częstym miejscem królewskich łowów. W czasie potopu szwedzkiego miasto zostało zniszczone i splądrowane przez wojska szwedzkie. W XIX wieku miasto dzięki dogodnemu położeniu rozwinęło się stając się ważnym ośrodkiem handlowym. Podupadło po powstaniu styczniowym, kiedy to władze rosyjskie odebrały Tuszynowi prawa miejskie. Jego znaczenie spadało też wraz z rozwojem Łodzi. Po odzyskaniu niepodległości w Tuszynie założono sanatorium przeznaczone dla chorych na płuca, które funkcjonuje do dziś. W czasach nam bliższych zasłynął jako największy bazar w Polsce. Jeszcze dziś na tutejszych rozmieszczonych wzdłuż drogi A1 targowiskach zaopatrzymy się tanio w wiele potrzebnych artykułów. Okazuje się jednak, że poza handlowymi, ma też wiele atrakcji turystycznych.

Miasto zasługuje na uwagę ze względu na panujący tutaj dobry mikroklimat, który wyleczył już niejedne płuca. Położony wśród lasów Tuszyn może poszczycić się czystym, mimo bliskości drogi A1 i Łodzi powietrzem.

W okolicy znajdziemy duże kompleksy leśne. Jednym z nich jest rezerwat Molenda. Powstał on dla zachowania jodły. Tutaj bowiem przebiega północna granica występowania tego drzewa. Las ten jest bardzo interesujący także ze względu na występująca w nim faunę, między innymi sarny. Rezerwat Wolbórka powstał wokół źródła rzeki Wolbórki. Na błotnistych terenach tych lasów zobaczymy między innymi dziki i bociany czarne.

Dobrym miejscem na spacery są także otaczające Tuszyn polodowcowe pagórki o wysokości dochodzącej do trzystu metrów.

Kilka kilometrów od Tuszyna, w okolicy wsi Żeromin znajdują się duże stawy rybne. Jest to popularne miejsce wypoczynku mieszkańców miasta, polecamy też wycieczkę na stawy miłośnikom ptaków - zobaczą oni na nich dużo gatunków wodnych.

Co ciekawe, w samym środku Polski, z dala od morza znajdziemy prawdziwą wydmową plażę i kąpielisko. Ośrodek wypoczynkowy "Młynek", który się tutaj znajduje zapewni nam mnóstwo atrakcji. Poza opalaniem się i pływaniem możemy też uprawiać sorty wodne. Można w Młynku wypożyczyć kajaki i rowery wodne i łodzie wiosłowe. Jeśli wolimy zostać na lądzie, możemy popróbować jazdy konnej lub przejechać się bryczką. Na chętnych czeka również boisko do piłki plażowej.

Atrakcyjnym miejscem jest położony wśród lasów ośrodek wypoczynkowy MSW. Znajduje się w nim basen olimpijski ze skocznią, jest też dobrym miejscem na wygodny nocleg, kolonie czy wczasy.

Informacja turystyczna mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki pod numerem telefonu (042) 232-15-32, e-mail: moksit@tuszyn.info.pl.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża