Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki znajduje w centralnej części Polski. Miasto to usytuowane jest nad rzeką Pilicą i leży w odległości stu dziecięciu kilometrów od Warszawy i pięćdziesięciu pięciu kilometrów od Łodzi. Tomaszów położony jest na terenie Równiny Piotrkowskiej, a otoczony jest przepięknymi lasami spalskimi.
Przez miasto przebiegają trzy ważne szlaki komunikacyjne: droga E-67, łącząca Warszawę, Wrocław i Pragę, droga krajowa 48 (Tomaszów - Radom) i droga wojewódzka 713 (Łódź - Opoczno).

Herbem miasta jest Panna na niedźwiedziu, z którą wiąże się interesująca legenda. Otóż historia osnuta jest wokół średniowiecznej Anglii. Panował tam niegdyś król Kanut Wielki, który przed śmiercią zapisał cały majątek swojej ukochane córce. Zazdrosny brat o imieniu Harold, gdy się o tym dowiedział, postanowił ją zgładzić. Nakazał wrzucić ją do jamy z groźnym niedźwiedziem. Gdy kazał słudze przynieść jej włosy, okazało się, że królewna oswoiła niedźwiedzia i ma się dobrze. Przerażony Harold natychmiast uwolnił siostrę. Wkrótce potem została ona żoną księcia lotaryńskiego. Ich dzieci, na pamiątkę zdarzenia, otrzymały herb z panną na niedźwiedziu. Z czasem rozeszły się po świecie i za czasów Bolesława Chrobrego dotarli do Polski.

Miasto powstało w 1788 r. Wtedy to nad rzeką Wolbórką powstała osada, gdzie zamieszkali pracownicy przy wytopie żelaza pod kuratelą hrabiego Tomasza Ostrowskiego.

Dziś Tomaszów przypomina setki innych średniej wielkości miast w Polsce. Jednak turyści chcący je odwiedzić, mogą się spodziewać licznych atrakcji, które czekają ich nie tylko w samym Tomaszowie, ale także wśród malowniczych okolic.
Będąc nawet przejazdem, koniecznie trzeba zobaczyć krajobrazowy rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, który powstał w celu ochrony przepięknego, krasowego źródełka oraz ptactwa wodnego (m.in. kaczki krzyżówki). Źródełko zachwyca swym lazurowym kolorem, z którego widoczne są wodne gejzery pulsujące pod cienką warstwą piasku i widoczne przez kryształową powierzchnię wody. Spacerując nad Niebieskimi Źródłami koniecznie trzeba zwiedzić powstały w 2000 roku Skansen Rzeki Pilicy, który jest pierwszym muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Można tam zobaczyć wiele eksponatów wyłowionych z rzeki - czołgi, łodzie, a także pozostałości po młynarstwie wodnym w dorzeczu Pilicy.

Niedaleko od miasta zbudowany został Zalew Sulejowski, który rozciąga się między Sulejowem, a Smardzewicami i jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce, stanowiąc tym samym ogromną atrakcję rekreacyjno - wypoczynkową.

Również niedaleko od samego miasta znajduje się Spała, która zachwyca nie tylko usytuowaniem wśród wspaniałej i rzadkiej przyrody, ale słynie także z ciekawej architektury występujących tu budowli - przykładem może być drewniany kosciółek z 1923 roku, wybudowany w stylu zakopiańskim.

Obecnie miejscowość znana jest przede wszystkim jako ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku, na jej terenie znajduje się Centralny Ośrodek Sportu - jeden z bardziej znanych w Europie.

Na mapie wycieczki do Tomaszowa i okolic powinien znaleźć się także jedyny w Polsce rezerwat żubrów, gdzie można nie tylko zobaczyć rodzinę żubrów (obecnie mieszka ich tutaj około 2), ale też poznać historię gatunku oraz dzieje ośrodka.

Sam Tomaszów słynie także z urządzanych corocznie dni miasta, znanych pod nazwą zaczerpniętą z pierwszych słów wiersza Juliana Tuwima "Przy okrągłym stole". Więc może teraz podążmy za nimi, przypominając sobie słynne wykonanie Ewy Demarczyk, która śpiewała: "A może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa?..."

źródło: Wydawnictwo Bezdroża