Supraśl

Supraśl

Supraśl

Supraśl to pełne uroku miasteczko na Podlasiu. Położone jest nad rzeką Supraślą w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej w województwie podlaskim. Jest wspaniałym miejscem do wypoczynku zarówno stacjonarnego, jak i bazą wypadową dla planujących wycieczki po malowniczych zakątkach okolicy.

Miasteczko to zachwyci każdego ceniącego ciszę i spokój. Nie mniej zadowoleni będą miłośnicy dwóch kółek, turystyki pieszej, czy biegania. Przez Puszczę Knyszyńską i okolice prowadzi 250 km szlaków rowerowych i ponad 600 km pieszych, o różnych poziomach trudności. Są też specjalne szlaki do turystyki konnej i narciarstwa biegowego.

W Supraślu można wybierać z szerokiej bazy noclegowej, od kwater prywatnych, przez pensjonaty po hotele. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnik agroturystyki, jak i wieczornych drinków w hotelowym lobby, czy wizyt w SPA.

Na uwagę zasługują tutejsze restauracje serwujące najczęściej lokalne przysmaki, oraz kuchnię tatarską. Wśród oferowanych potraw na pewno warto spróbować babki ziemniaczanej i kartaczy.

Miasteczko nie rozczaruje też amatorów zwiedzania. Najcenniejszym zabytkiem jest prawosławny monaster Zwiastowania NMP z 1511 roku. W zabudowaniach klasztoru znajduje się też zasługujące na uwagę nowoczesne muzeum ikon. Towarzysząca zwiedzającym muzyka cerkiewna wprowadza mistyczny nastrój, a prezentacje multimedialne i stylizacja sal nie pozwalają się nudzić. Warto zobaczyć też wyjątkowy, eklektyczny pałac Buchholtzów, w którym obecnie znajduje się liceum plastyczne.

Można też, po prostu pospacerować wzdłuż Supraśli po niedawno odnowionych bulwarach, przy których znajdują się: strzeżone miejskie kąpielisko, boiska oraz plac zabaw i a może przede wszystkim cieszyć się trochę sennym klimatem miasteczka.

Ci, którzy chcieliby się wybrać na wycieczki po okolicy mogą odwiedzić tatarskie Kruszyniany, czy arboretum w Kopnej Górze. A tęskniący za miastem i jego atrakcjami, mogą udać się do leżącej niedaleko, bo tylko ok. 15 km stąd stolicy Podlasia - Białegostoku.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: