Rożnów

Rożnów

Rożnów położony jest w Małopolsce na terenie Pogórza Rożnowskiego, nad samym jeziorem Rożnowskim.

Znajduje się tu sporo ciekawych obiektów historycznych, pozostałości średniowiecznego zamku i renesansowej fortyfikacji, czy XIX-wieczny dwór. Jest też budzącą zainteresowanie turystów zapora wodna.

Powstała ona w latach 1935 - 43 aby chronić okolicę przed powodziami. Zapora ma 550 m długości i 32 m wysokości. Działa na niej 56 MW elektrownia wodna składająca się z czterech turbin. Tama nie jest obecnie udostępniona turystom, można natomiast podziwiać ją spacerując tutejszą promenadą.

Niedaleko drogi prowadzącej do zapory znajdują się, górujące nad otoczeniem ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego z XIV w. Należał on do rodu Rożenów, od których nazwiska pochodzi nazwa miejscowości. W XV wieku warownię stała się własnością znanego uczestnika bitwy pod Grunwaldem Zawiszy Czarnego z Garbowa.

Ostatnim właścicielem warowni był hetman Jan Tarnowski, który zamierzał wybudować nieopodal nowoczesną twierdzę - rezydencję. Z uwagi na jego śmierć zamysł nie został doprowadzony do końca, jednak do dziś znajduje się tu - jedna z nielicznych na świecie i najlepiej zachowana w Polsce - beluarda (kamienny bastion) datowana na XVII – XVIII w. oraz mur z bramą wjazdową.

Zabytki te są prawdziwą gratką dla miłośników historii, jednak zwiedzając je lepiej zachować ostrożność, gdyż nie są zabezpieczone ani oświetlone. Nie można natomiast zwiedzić, leżącego nieopodal otoczonego parkiem dworu Stadnickich z XIX wieku, warto jednak rzucić na niego okiem zza ogrodzenia. Znajduje się tu także, leżący na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej kościół św. Wojciecha z 1661 roku z pięknie zdobionym wnętrzem.

Oczywiście Rożnów nie żyje samą historią, dla większości turystów jego największą atrakcją jest Jezioro Rożnowskie, 1600 hektarowy sztuczny zalew utworzony na rzece Dunajec, będący idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, plażowania i wędkowania. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, można też popłynąć w rejs statkiem wycieczkowym.

Zaplecze noclegowe to przede wszystkim domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne.

fot. Ruiny zamku w Rożnowie (wikipedia)

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet