Poronin

Poronin

Poronin

Poronin to wieś podhalańska położona 7 km od Zakopanego w województwie małopolskim. Niegdyś, jedna z najchętniej odwiedzanych okolicznych miejscowości, na początku XIX w. ceniona nawet bardziej niż Zakopane. Przyjeżdżał tu Leopold Staff, Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i wielu innych znanych Polaków.

Dzisiaj miejsce to najbardziej kojarzy się z postacią rewolucjonisty Włodzimierza Ilicza Lenina, który bywał tu latach 1913-1914 w znanym zajeździe Pawła Guta Mostowego. Zajazd został przerobionego w 1947 na Muzeum Lenina. To tu, na podwórku muzeum stał okazały pomnik wodza rewolucji, do którego zjeżdżały się wycieczki z całej okolicy. Obecnie w budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.

Z czasem moda na Poronin przeminęła, jednak ci którzy zdecydują się tu przyjechać mogą liczyć na spokój oraz ceny niższe niż w znanych kurortach. W dodatku położenie czyni wieś idealną bazą wypadową dla turystów planujących wycieczki do pobliskich tatrzańskich atrakcji. Blisko stąd do: Zakopanego, Białki Tatrzańskiej, czy Bukowiny. Niedaleko też do granicy ze Słowacją.

To tu zaczyna się wiele popularnych szlaków turystycznych, prowadzących przez Tatrzański Park Narodowy. Przez Poronin przebiega też szlak turystyczny z Galicowej Grapy na Gubałówkę. Galicowa Grapa (980 m. n.p.m.) to najwyższe wzniesienie w Poroninie, znajduje się na niej wyciąg narciarski oraz skocznia narciarska. W bezpośredniej okolicy wsi znajdują się też inne stacje narciarskie i pojedyncze wyciągi np. Małe Ciche, Murzasichle, czy Stasikówka.

W lecie można też odpoczywać nad potokiem Poroniec, którego zimne wody przepływają przez wieś. Miejsce urzeka widokami, możemy stąd podziwiać zachwycającą panoramę pobliskich Tatr, szczególnie pięknie wygląda ona ze szczytu Galicowej Grapy. Piękna górska przyroda zachęca do bliskich i dalekich wędrówek tutejszymi szlakami.

Co roku, 22 lipca odbywa się tu impreza „Poroniańskie Lato", podczas której prezentowany jest tutejszy folklor, odbywają się koncerty, można też skosztować dań regionalnych, albo wziąć udział w różnego rodzaju konkursach.

fot. Rów Poroniński (wikipedia)

  1. Artykuły: