Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski jest miastem leżącym na stokach Wzgórz Wysockich nad Ołobokiem w województwie wielkopolskim, na terenie Wysoczyzny Kaliskiej.

W mieście zachował się dawny układ urbanistyczny pochodzący z początków XVIII wieku. Większość kamienic w klimatycznym śródmieściu pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Mieszczą się tu liczne restauracje, cukiernie i puby, a tętniące życiem kawiarniane ogródki pozwalają chłonąć atmosferę miasta.

Najcenniejszym z zachowanych zabytków jest pochodząca z połowy XIX wieku, a niedawno odrestaurowana tzw. Nowa Synagoga, jedyna znajdującą się w Polsce bożnica w stylu mauretańskim. Swoje przetrwanie zawdzięcza specyficznemu mikroklimatowi wnętrza, to dzięki niemu kiedy w czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli tutejszą dzielnicę żydowską, budynek został zachowany i przeznaczony na magazyn alkoholi i żywności. Na jedynym z filarów zachowały się nawet pieczęcie z orłem trzymającym swastykę.

Do najstarszych zabytków należą też kościoły: Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Znajduje się tu też ciekawa architektonicznie neoromańska konkatedra świętego Stanisława Biskupa Męczennika z początku XX wieku, o której Jarosław Iwaszkiewicz pisał, że jest najładniejszym z kościołów współczesnych jakie widział. Tutejszy „Stary Cmentarz” jest starszy od znanych zabytkowych cmentarzy takich jak Powązki w Warszawie czy Cmentarz Rakowicki w Krakowie.

W najbliższej okolicy znajdują się trzy Obszary Chronionego Krajobrazu, oraz Park Krajobrazowy Dolina Baryczy będący Europejską ostoją ptaków. Mieszczący się na terenie miasta Las Piaski jest zagospodarowany i mieści się w nim Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka, jest tam też dostępny dla mieszkańców i turystów zbiornik wodny, oraz park linowy. Przez miasto biegną również oznakowane szlaki turystyczne piesze: m.in. żółty prowadzący do Jarocina.
Sa też szlaki rowerowe, w tym szlak rowerowy zielony będący południowym odcinkiem Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej, prowadzący z Poznania przez Ostrów Wielkopolski do Siemianic.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: