Nowy Targ

Nowy Targ

Jedno z najważniejszych i najszybciej rozwijających się miast małopolski południowej. Niekwestionowana stolica Podhala, określana przez górali po prostu jako Miasto.

W czasach średniowiecznych istniała już tu osada (najprawdopodobniej w okolicach dzisiejszego kościoła św. Anny) o nazwie Stare Cło lub Długie Pole lokowana przez Cystersów. Osada została ponownie lokowana w 1346 r., dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, który wydał akt lokacyjny na prawie magdeburskim.
Miasto ma bogatą historię, którą możemy poznać m.in. odwiedzając znane obiekty i miejsca.

Warto zwiedzić stary kościół parafialny. Świątynia pod wezwaniem św. Katarzyny pochodzi z XIV wieku. Reprezentuje mozaikę stylów, co jest efektem licznych przeróbek. Kościół jest otoczony starym murem, w którym znajduję się XVIII-wieczna dzwonnica z gontowym hełmem.

Najstarszą budowlą Nowego Targu jest kościół św. Anny usytuowany, wraz z cmentarzem, na wyniosłym wzgórzu. Ten modrzewiowy kościół datowany na II połowę XV wieku posiada swoje tajemnice i legendy.
Na nowotarskim rynku stoi XIX-wieczny ratusz, w którym mieści się Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Muzeum posiada bogatą i pokaźną ilość eksponatów. Obecnie jest ich 7000 i są gromadzone w kilku działach: etnograficznym, artystyczno-historycznym i przyrodniczym.
Na rynku stoi również kapliczka św. Jana Kantego i pomnik Władysława Orkana.
Znajdą tu i coś dla siebie przyrodnicy. Na południe od miasta znajduję się rezerwat "Bór na Czerwonem"

Niewątpliwie dogodne położenia miasta przyczynia się do jego popularności wśród turystów. Nowy Targ leży bowiem w widłach Białego i Czarnego Dunajca, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Miasto oferuje różnorodne trasy rowerowe i narciarskie trasy biegowe. Są tu dwa wyciągi narciarskie na Długiej Polanie i Zadziale. Tu zaczyna się wiele atrakcyjnych szlaków PTTK. Stąd możemy wyruszyć w Gorce, udać się w Tatry przez Pogórze Gubałowskie czy zwiedzić wciąż budzące zachwyt Pieniny.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża