Nowy Targ

Nowy Targ

Nowy Targ

Nowy Targ to historyczna stolica Podhala, leży u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca w województwie małopolskim. Jest głównym ośrodkiem handlowo-przemysłowym Podhala. Dawniej był obowiązkowym przystankiem po drodze w góry, to tu robiło się potrzebne zakupy, a w miejscowych kantorach planujący wypad na Słowację wymieniali pieniądze.

Nowy Targ stanowi wygodną bazę dla turystów. Można stąd wyruszyć na Turbacz (1314 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Gorców, w Tatry, czy do Babiogórskiego Parku Narodowego. W pobliskich Pieninach znajduje się atrakcyjny Zalew Czorsztyński i Zamek w Niedzicy. Blisko stąd do Rabki, Zakopanego, czy na Słowację. To tu zaczyna się spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego, który jest jedną z najstarszych imprez tego typu w Europie. Miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z wyciągów narciarskich: Zadział i Długa Polana albo też udać się do pobliskich większych ośrodków narciarskich, takich jak Białka Tatrzańska czy Kluszkowce.

Nowy Targ od zawsze był miastem targowym, dawniej przyjeżdżali tu ze swoimi towarami kupcy i rzemieślnicy z całego Podhala. Nadal w czwartki i soboty organizowane są tu gwarne nowotarskie jarmarki, na których można kupić produkty regionalne: sery, czy wyroby kuśnierskie: skóry i znane nowotarskie kożuchy. Kiedyś przyjeżdżano też po patelnie wytwarzane przez tutejszą społeczność cygańską.

Miejscowy rynek, jak przystało na miasto kupieckie ma sporą powierzchnię, otaczają go zabytkowe kamienice mieszczańskie. Dawniej większość z nich należały do Żydów. Jednak podczas II wojny światowej ludność żydowska została umieszczona w getcie, a po jego likwidacji część rozstrzelano, a nadających się do pracy wysłano do obozu w Bełżcu.

Na rynku znajduje się zabytkowy XIX wieczny ratusz, obok usytuowana jest kapliczka św. Jana Kantego. W mieście znajduje się kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1348 r. ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, będący najstarszym istniejącym kościołem na Podhalu. Jest tu też kościół pw. św. Anny, z końca XV w. Budowla sfinansowana wg. legendy przez tutejszych zbójników, znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: