Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz leży w Kotlinie Sądeckiej w rozwidleniu Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Wbrew nazwie jest jednym z najstarszych miast województwa małopolskiego (lokowany już w 1292) oraz trzecim pod względem powierzchni.

Atrakcyjne położenie miasta, pomiędzy Beskidem Sądeckim, Wyspowym i Niskim czyni z niego główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. To idealna baza wypadowa do wypraw po okolicy. W najbliższej okolicy znajduje się też Pogórze Rożnowskie oraz bardzo lubiane przez letników Jezioro Rożnowskie.

Można się stąd wybrać również na wycieczki do okolicznych miast, odległego zaledwie o 10 km urokliwego Starego Sącza, Piwnicznej, czy położonej trochę dalej Krynicy. Warto też odwiedzić okoliczne miejscowości turystyczne: Rytro, czy Gródek nad Dunajcem.

Oczywiście nie należy zapominać o możliwościach jakie oferuje sam Nowy Sącz, a te powinny zadowolić każdego turystę. Możemy tu skorzystać z atrakcji dostępnych w większości dużych miast, licznych centrów i galerii handlowych, restauracji, kawiarni, pubów i klubów. Zwiedzić muzea i galerie sztuki, pójść do kina, czy teatru albo skorzystać z tutejszej infrastruktury sportowej: basenu, boisk, skateparku lub strzelnicy. Zimą działa tu lodowisko, w bliskiej okolicy są też wyciągi narciarskie.

Warto wybrać się do Sądeckiego Parku Etnograficznego, mieszczący się na 20 h skansen prezentuje ok. 70 zabytków tradycyjnego budownictwa drewnianego, umożliwia też poznanie rzemiosła i kultury ludowej Sądecczyzny. Znajduje się tam też "Miasteczko Galicyjskie” będące rekonstrukcją małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX w. Ta część skansenu stanowi zaplecze hotelowe, gastronomiczne i handlowe.

Nowy Sącz jako miasto o bogatej historii obfituje w różnego typu zabytki, znajdują się tu pozostałości murów obronnych, ruiny Zamku Królewskiego wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego, dookoła których usytuowany jest park miejski. Jest tu zabytkowy ratusz stojący na okazałym rynku, bazylika, synagoga i liczne kościoły. Żaden miłośnik historii i zwiedzania na pewno nie wyjedzie stąd rozczarowany.

fot. Ratusz w Nowym Sączu (wikipedia)

  1. Artykuły: