Niedzica

Niedzica

Niedzica

Niedzica to mała wieś położona w województwie małopolskim, na terenie Pien Spiskich nad zbiornikiem Czorsztyńskim. Największą atrakcją okolicy jest położony nad samymi wodami zalewu Zamek Dunajec z XIV wieku. Twierdza stoi na wyniosłej skale i otoczona malowniczą okolicą robi naprawdę duże wrażenie.

Średniowieczna warownia była początkowo węgierską strażnicą na granicy z Polską, przebiegającej wzdłuż rzeki Dunajec. Zamek w odróżnieniu od znajdującego się po drugiej stronie zbiornika zamku w Czorsztynie, zachował się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie. Spełnia funkcje hotelowo-restauracyjne, znajduje się tu też muzeum. Część zamku została wydzielona na Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Po przejściu przez bramą główną wchodzi się na dziedziniec zamku dolnego, z którego można przejść bezpośrednio do części hotelowej. Do zwiedzania udostępniono komnaty na zamku średnim i górnym, można zobaczyć tu m.in. komnaty mieszkalne, salę myśliwską, izby: żupną i straży. Eksponowane są też różne dokumenty, mapy i zdjęcia obrazujące historię zamku. W zamkowych lochach znajduje się izba tortur oraz dyby, w których ponoć więziony był sam Janosik. Warto też pokonać schody prowadzące na taras widokowy, aby rozkoszować się niesamowitym widokiem Pienin i Zalewu Czorsztyńskiego.

Zamek jest bardzo tajemniczym miejscem. Jedna z zamkowych opowieści mówi o powiązaniach właścicieli zamku z Inkami ze szlachetnego rodu Tupaca Amaru. Po II wojnie światowej, pod bramą zamku miano znaleźć inkaskie "kipu" (dokument napisany pismem węzełkowym), które miało zawierać wytyczne jak znaleźć skarb inków. Niestety osoba mająca go odczytać zginęła w podejrzanych okolicznościach, a dokument przepadł bez śladu. Miejsce to ma również, jak na zamek przystało swojego ducha: Brunhildę.

Zamek można było zobaczyć w serialu "Janosik" oraz "Wakacje z duchami", kręcono tutaj również film "Zemsta" na podstawie komedii Aleksandra Fredry.

Warto wybrać się stąd na wycieczki do pobliskich miejscowości: Czorsztyna, Szczawnicy czy Krościenka. Po jeziorze odbywają się rejsy statkiem "Biała Dama" od zamku w Niedzicy do zamku w Czorsztynie.

  1. Artykuły: