Myślenice

Myślenice

Myślenice

Myślenice to miasto w województwie małopolskim, leżące przy Zakopiance w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Rabką-Zdrój. Miasto ulokowane jest w otoczeniu wzgórz Dalin, Chełm oraz Uklejna, nad rzeką Rabą.

Na prawym brzegu rzeki znajduje się dzielnica turystyczna Zarabie, w której ulokowane są liczne atrakcje. Już po I wojnie światowej było to popularne letnisko dla mieszkańców Krakowa, w którym dzięki budowie jazu na rzece powstało wygodne kąpielisko, dookoła budowano też wille i pensjonaty. Dziś nadal jest to popularne miejsce weekendowych wypadów.

Na Zarabiu można znaleźć plaże i ogólnodostępne kąpieliska na rzece (woda ma pierwszą klasą czystości) oraz oddzielny letni basen. Przy basenie znajduje się boisko do siatkówki plażowej i koszykówki oraz korty tenisowe. W pobliżu są też restauracje, bary i place zabaw. Dostępny jest również nowocześnie wyposażony skatepark oraz dwa profesjonalnie przygotowane, bezpłatne kulodromy do francuskiej gry towarzyskiej petanque („świnka”), która ma tutaj wielu miłośników.

Wody Raby są cenione przez wędkarzy, żyją w nich szczupaki i leszcze, znajduje się tu też specjalne łowisko pstrągowe dla muszkarzy.

Na Zarabiu znajduje się też dolna stacja kolejki krzesełkowej na górę Chełm. Przy stacji górnej stoi wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolicy. Chełm to idealne miejsce na spacer, czy na początek dalszej wędrówki, przebiega tędy bowiem wiele szlaków Beskidu Wyspowego, którymi można dotrzeć nawet do Lanckorony, czy Kalwarii Zebrzydowskiej. Można też wybierać wśród popularnych szlaków rowerowych, w tym również bardziej ekstremalnych typu downhill.

Na północno-wschodnim zboczu góry zlokalizowana jest Sport Arena Myślenice, w której skład wchodzi stacja narciarska z 4-osobową koleją krzesełkową i 2 trasami narciarskimi o długości 835 m i 1100 m. Obie trasy są oświetlone i naśnieżane, jest też wyciąg talerzykowy oraz szkoleniowy dla małych dzieci. Z dworca autobusowego w Myślenicach kursuje tu bezpłatna linia Ski Busa.

fot.

  1. Artykuły: