Białystok

Muzeum przyrodnicze w Białymstoku

Muzeum przyrodnicze w Białymstoku

Dodano: 28 czerwca 2017

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku mieści się obok Instytutu Biologii na Kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Jest ciekawą propozycją dla tych, którzy zatrzymali się na dłużej w mieście, szczególnie jeśli towarzyszą im również dzieci.

Działające od 1999 r. muzeum nie mogło dawniej poszczycić się zbyt bogatymi zbiorami i sposobem ekspozycji, pierwsze eksponaty - ptaki antarktyczne i bezkręgowce - stanowiły zbiory prof. Myrchy zgromadzone m.in. podczas wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.

Dziś muzeum robi duże wrażenie już samą swoją siedzibą. Znajdujący się na terenie nowoczesnego i śmiałego w swojej architektonicznej formie, mocno przeszklonego kampusu budynek częściowo znajduje się pod ziemią i dysponuje 750 mkw. ciekawie zaaranżowanej powierzchni wystawienniczej, na której mieści się dziewięć sal ekspozycyjnych.

Do dyspozycji odwiedzających są ekspozycje stałe: Przyroda północno-wschodniej Polski (pokazuje przyrodę Podlasia i Suwalszczyzny); Skamieniałości polodowcowe; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi - zarys dziejów; Hodowle terraryjne oraz zmieniające się różnotematyczne ekspozycje czasowe.

Największa, główna sala robi zwykle szczególne wrażenie na przybywających tu dzieciach. Znajdująca się pod nogami sztuczna trawa sprawia wrażenie jakby stało się na łące razem z eksponowanymi tu zwierzętami. Z kolei dzięki przenikającemu przez szyby widokowi z zewnątrz wypchane ptaki wodne wydają się pływać po znajdującym się przy muzeum oczku wodnym.

Dla zwiedzających stworzono też ścieżki edukacyjne - multimedialną - dotyczącą polskich ptaków i znajdujące się na zewnątrz tzw. Lapidarium Magmowych Głazów Narzutowych przyniesionych na teren Podlasia przez lądolód skandynawski.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

fot. vitrum.pl