Międzyzdroje

Międzyzdroje

Międzyzdroje w ostatnich latach zaczynają być uważane za polski odpowiednik Saint Tropez czy Cannes. Położone we wschodniej części Półwyspu Przytór, przy drodze krajowej 102, są równie popularne jak najsłynniejszy na polskim wybrzeżu Sopot. A przecież jeszcze do początków XIX w. było cichą i spokojną osadą rybacką, położoną "między zdrojami", czyli źródłami. Jedna z najwcześniejszych wzmianek o Międzyzdrojach (Mysdroye) pochodzi z XVI w., kiedy to założono tu karczmę, pełniącą funkcję komory celnej na szlaku z wyspy Uznam na wschód. Od tej pory wiele się zmieniło. Karczmy już dawno nie ma, za to od 1830 r. mówi się o Międzyzdrojach jako o uzdrowisku. Solanki, które wówczas odkryto, z każdym rokiem przyciągały coraz większą liczbę turystów-kuracjuszy. W 2. poł. XIX w. powstały wspaniałe wille, stworzono park zdrojowy wraz z kompleksem uzdrowiskowym. W 1885 r. wybudowano pierwsze drewniane molo. Zostało ono rozbudowane na początku ubiegłego wieku, tak że sięgało 360 m w stronę morza! Międzyzdroje, choć już wtedy liczyły się na liście najczęściej odwiedzanych kurortów nadmorskich, prawa miejskie otrzymały dopiero tuż po II wojnie światowej. A dziś nikt nie wyobraża sobie lata bez "gorących" informacji z Promenady Gwiazd.

Promenada Gwiazd stanowi centrum i największą atrakcję Międzyzdrojów. Ciągnie się ona wzdłuż cudownej plaży, która co roku jest wręcz oblężona przez spragnionych słońca turystów. Można ją podzielić na dwie części: bardziej spokojną, będącą deptakiem, z którego pięknie widać stare wille zdrojowe, oraz tętniącą życiem Promenadę Gwiazd, przypominającą raczej huczący targ. Na całej długości deptaka można kupić pamiątki, ciepłe przekąski, napoje, lody itp. Największym zainteresowaniem cieszy się fragment w okolicach luksusowego hotelu "Amber Baltic". Tutaj, na wzór amerykańskiej Alei Gwiazd, polscy aktorzy i ludzie filmu odbijają swoje dłonie w płytach chodniku. A ponieważ polski przemysł filmowy ostatnio ma znów swój dobry czas, a rekordy popularności biją polskie seriale telewizyjne, to z każdym rokiem przybywa nowych odcisków. Nieodłącznym dopełnieniem deptaka jest oczywiście molo. Na północ znajduje się Park Zdrojowy, powstały w poł. XIX w. Początkowo do celów leczniczych sprowadzano solanki z Kołobrzegu, okazało się jednak, że Międzyzdroje same mogą pochwalić się solankami bromkowo-żelazistymi. Wokół zakładu przyrodoleczniczego założono park, w którym rośnie wiele starych drzew, jest więc on doskonałym "parasolem" dla poparzonej słońcem skóry. Najnowszą atrakcją parku jest Muzeum Figur Woskowych - w przewadze są podobizny osób związanych z kinem i polskim światem artystycznym. Kolekcja stopniowo się powiększa, dlatego jeśli pogoda nie sprzyja plażowaniu, wystawa urozmaici czas każdemu turyście.

Międzyzdroje to także malownicza zabudowa z okresu przed I wojną światową. Eleganckie wille, budowane dla bogatych kuracjuszy, znajdują się w samym centrum miasta i warto przejść się cienistymi uliczkami, odkrywając co kawałek jakiś wyjątkowy detal starego domu. Przy ul. Niepodległości 3 znajduje się Muzeum Przyrodnicze WNP. Zwiedzenie muzeum jest dobrym punktem wyjścia dla wycieczki do samego Wolińskiego Parku Narodowego. Kolekcja zapoznaje z fauną i florą parku, z jego historią i geologią. Kompleks budynków położonych w cieniu drzew jest również "kwaterą główną" Wolińskiego Parku Narodowego - tutaj urzęduje dyrekcja i administracja parku.

Decydując się na pobyt w Międzyzdrojach latem, trzeba się liczyć z poważnymi wydatkami. Ceny noclegów znacząco wzrastają pod koniec maja i spadają się dopiero w połowie września. Najlepiej szukać noclegu w kwaterze prywatnej lub pensjonacie, gdyż hotele przeznaczone są raczej na kieszeń Niemców.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża