Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec Podlaski to miasto w województwie lubelskim, leżące u zbiegu Podlasia, Mazowsza i Polesia. Pomiędzy rzekami Krzną i Piszczką oraz kanałem Wieprz - Krzna.

Ma bogatą historię, która sięga przełomu XIV i XV wieku. Miasto - z początku litewskie - nadał Władysław Jagiełło polskiemu rycerzowi Abrahamowi Chamcowi z rodziny Jaxów, jako nagrodę za zasługi.

Jak większość pobliskich miast zostało ono zniszczone podczas potopu szwedzkiego, jednak jako że od XVIII w. stało się rezydencją książąt Czartoryskich, nastąpił jego dynamiczny rozkwit i szybko stało się największym miastem na Podlasiu. Dzięki przebiegającej tędy trasie Warszawa - Brześć oraz zbudowanej w roku 1867 stacji kolejowej stało się też znanym XIX-wiecznym ośrodkiem handlu i rzemiosła.

Dziś tak jak przed wiekami, w centrum miasta znajduje się staromiejski rynek - obecnie pl. Jana Pawła II - wokół którego zachowała się XIX-wieczna murowana zabudowa. Uliczki rozchodzące się z rynku zaopatrzone są w łuki rozporowe, które stanowią bardzo rzadki element w europejskiej architekturze.

W mieście znajdują się cenne zabytki zarówno świecki jak i sakralne. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy kościół p.w. św. Mikołaja, wewnątrz którego mieści się m.in. renesansowe, epitafium księcia Piotra Zbaraskiego z XVI w. oraz XVIII i XIX-wieczne obrazy. Ufundowany przez księcia A. Czartoryskiego kościół p.w. św. św. Piotra i Pawła, czy wzniesiony w XVIII w. kościół p.w. św. Józefa.

Warto też zerknąć na Pałac Potockich wybudowany dla hrabiny Aleksandry Potockiej, spalony w 1918, jednak odbudowany dziesięć lat później oraz zespół dawnej poczty konnej z 1823 roku.

Przy Międzyrzecu znajduje się też tzw. Żwirownia kompleks zbiorników wodnych powstałych na terenach nie działającej już kopalni kruszywa. Zbiorniki mają zróżnicowaną wielkość i głębokość oraz mniej lub bardziej zarośniętą linię brzegową. Ściany dawnego wyrobiska porośnięte są na górze lasem, co podnosi jego walory wizualne. Na miejscu znajduje się też lokalna atrakcja - 180 metrowy stok narciarski pokryty igielitem.

Jest tu też bezpłatne kąpielisko, w sezonie jest ono strzeżone przez ratownika, można wypożyczyć kajaki. Obok znajdują się boiska do siatkówki plażowej. Z zalewów korzystają również wędkarze, występują tu m.in. karpie, leszcze, szczupaki, okonie, czy karasie.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: