Lubartów

Lubartów

Lubartów jest malowniczym miasteczkiem leżącym w południowo-wschodniej części Polski. Miasto to posiada interesujące zabytki kultury sakralnej, zespół pałacowo-parkowy należący niegdyś do założycieli Lubartowa oraz zabytkowe kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. Lubartów to było prywatne miasto Firlejów, XVI wieczny ośrodek arianizmu, a od XVII jedna z większych osad w Polsce społeczności pochodzenia żydowskiego.

Zespół pałacowo-parkowy obejmuje murowany pałac z połowy XVIII wieku oraz murowaną oranżerię. Przed pałacem znajduje się przepiękny dziedziniec, a na jego tyłach park i staw. Kompleks pałacowy jest jednym z ulubionych miejsc dla tych którzy lubią piesze wycieczki i popołudniowe spacery.

Jednym z najważniejszych zabytków Lubartowa jest zespół klasztorny o. Kapucynów. Obejmuje on barokowy Kościół Św. Wawrzyńca, który został wybudowany w XVIII wieku według projektu P. Fontany. Wnętrze kościoła jest raczej skromne, choć jego ściany zdobią obrazy S. Czechowicza: znajdujące się w ołtarzu głównym Męczeństwo św. Wawrzyńca oraz w ołtarzu bocznym Zwiastowanie. Do kościoła po lewej stronie przylega budynek klasztorny. Całość okala ogród spacerowy.

Kolejnym ważnym zabytkiem Lubartowa jest Kościół św. Anny i znajdujące się w nim Muzeum Parafialne. Kościół ten jest murowany, założony na polanie centralnym. Pochodzi z lat 1735-1738.

Warto też wybrać się do Dworku przy ulicy Kościuszki 3, który pochodzi z I poł. XIX w. W tym zabytkowym budynku mieszkał w latach swego dzieciństwa i młodości sam Klemens Junosz Szaniawski, znany autor powieści o Lubartowie. Idąc dalej ulicą Kościuszki pod numerem 28 znajdziemy kolejny Dworek, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne.

Na styku ulicy Cichej i 1-go Maja znajduje się założony w 1600 roku cmentarz żydowski. Mimo ogromnych zniszczeń z czasów II wojny światowej zachowało się na nim wiele macew o wysokich walorach artystycznych.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet