Łomża

Łomża

Łomża

Łomża leży na Nizinie Mazowieckiej nad rzeką Narwią, tuż przy Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. To trzecie pod względem wielkości miasto w województwie podlaskim. Leży na obszarze Zielonych Płuc Polski.

Zlokalizowane na historycznym Mazowszu miasto ulokowane jest malowniczo na skarpie nad Narwią. Prawa miejskie uzyskało na samym początku XV w. i szybko stało się jednym z ważniejszych miast regionu. Niestety wiek XVII i XVIII nie były już dla niego szczęśliwe, klęski żywiołowe i wojny szwedzkie przyczyniły się do upadku jego świetności, a II wojna spowodowała zniszczenie większej części miasta.

Mimo niesprzyjającej historii na Starym Mieście, które jest najstarszą i najładniejszą częścią miasta, zachował się historyczny układ urbanistyczny i cenne zabytki. Najważniejszym jest gotycka katedra św. Michała Archanioła, najstarszy - pochodzący jeszcze z XVI w. - obiekt sakralny w tym rejonie Polski. Wewnątrz znajdują się cenne zabytki m.in. cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej z XVI w, renesansowy pomnik z 1589 r. z pracowni Santi Gucciego, okazałe renesansowe nagrobki i wiele innych.

Na Starym Rynku warto zwrócić uwagę na klasycystyczny ratusz z I poł. XIX w., urokliwe pseudobarokowe kamieniczki z arkadami, czy działającą do dzisiaj halę targową z 1928 roku.

Wokół rynku biegną uliczki ze starymi, zabytkowymi kamienicami, szczególnie atrakcyjna jest częściowo brukowana, najdłuższa ulica starego miasta - Dworna. Znajduje się przy niej m.in. Muzeum Północno-Mazowieckie, ale najbardziej okazałymi budynkami są siedziby Sądu Okręgowego (dawna Kasa Przemysłowców Łomżyńskich) i Banku Gospodarki Żywnościowej, dawniej Kasy Oszczędności, której dyrektorem był w ojciec Hanki Bielickiej. Aktorka spędziła tu dzieciństwo oraz młodość i zawsze chętnie wracała do rodzinnego miasta. Dziś stoi tu nawet jej pomnik-ławeczka, na której można przysiąść obok odlanej w brązie postaci w charakterystycznym wielkim kapeluszu.

W okolicy są też atrakcyjne parki miejskie, liczne kawiarnie i restauracje, a zapalonych kibiców może zainteresować stadion ŁKS-u.

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi i oddalona o 20 km Puszcza Kurpiowska, z kolei 25 km dalej zaczyna się Biebrzański Park Narodowy. Warto też odwiedzić znajdujące się niedaleko stąd Nowogród, i Drozdowo.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

    Dodano: 2017-06-28
    Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

    Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi (ŁPKDN) obejmujący obszar 19 664 ha, leży w województwie podlaskim niedaleko Łomży. Główna część parku zajmuje ok. 7353 ha, reszta powierzchni to jego otulina.

    Zobacz więcej