Limanowa

Limanowa

Limanowa

Limanowa to miasto w województwie małopolskim, położone u zbiegu potoków: Mordarka, Jabłoniec i Starowiejskiego w Beskidzie Wyspowym.

Limanowa to idealne miejsce dla miłośników turystyki górskiej. Jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek po bliższej i dalszej okolicy. Wychodzą stąd liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe umożliwiające wyprawy po wzniesieniach Beskidu Wyspowego.

Szlak turystyczny niebieski prowadzi na przełęcz Ostra-Cichoń, jedną z najwyższych przełęczy Beskidu Wyspowego, można ją też przejechać samochodem, znajduje się tu również parking, umożliwiający pozostawienie samochodu i bezpiecznie podziwianie wspaniałego widoku na Beskid Sądecki, Gorce, a nawet Tatry. Z kolei szlakiem zielonym można dotrzeć, przez wysokie wzniesienie Lipowego do Tymbarku.

Na górującej nad miastem Miejskiej Górze znajduje się najwyższy w Polsce stalowy krzyż, roztaczają się stąd również wspaniałe widoki na okolicę.

Można wybrać się również na wycieczki do okolicznych miast, odległego zaledwie o 25 km Nowego Sącza, Starego Sącza, Wieliczki, Rabki-Zdrój, czy położonego trochę dalej Zakopanego. Warto też odwiedzić okoliczne miejscowości turystyczne: Kasinę Wielką, czy Mszanę Dolną.

W okolicy można znaleźć też inne atrakcje. Miejscowe lasy obfitują w grzyby, potoki są idealne dla miłośników wędkarstwa, a tutejsze stadniny oferują naukę jazdy konnej i rajdy po okolicy.

Zimą amatorzy narciarstwa mogą skorzystać ze Stacji Narciarskiej „Limanowa-Ski” na Łysej Górze, dysponującej czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym oraz dwoma wyciągami orczykowymi, w najbliższej okolicy działają też wyciągi w Laskowej i Kasinie Wielkiej. Położone są one na trasach o łatwym i średnim stopniu trudności, doskonałe nadają się więc dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Okoliczne wzgórza gwarantują też wiele możliwości uprawiania narciarstwa biegowego.

Jest tu spore zaplecze turystyczne, miejsca noclegowe możemy znaleźć w ośrodkach wczasowych, kwaterach prywatnych czy pensjonatach. Jest też camping i bogata oferta agroturystyczna.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: