Kurowo

Kurowo

Kurowo

Kurowo to wieś leżąca przy ujściu rzeczki Kurówki w dolinie Narwi na terenie województwa podlaskiego, mieści się tu siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego(NPN).

Wieś niegdyś ruska, została założona w XV w., wtedy też po raz pierwszy pojawia się w dokumentach, w wieku XVI staje się częścią majątku rodziny Radziwiłłów.

Siedzibą dyrekcji parku jest zabytkowy dwór w Kurowie. Został on wzniesiony w XIX w., a następnie rozbudowano m.in. o okrągłą wieżę z tarasem otoczonym krenelażem. Budynkowi towarzyszą XIX-wieczne zabudowania folwarczne, otoczony jest też urokliwym parkiem. Majątek nie doznał większych uszkodzeń podczas II wojny światowej jednak później urządzono w nim PGR. Ulokowanie tu siedziby NPN i gruntowny remont przeprowadzony w latach 90. XX w. przywróciły mu dawny wygląd.

Dziś dwór jest naukową stacją badawczą, muzeum prezentującym ekspozycje przyrodniczo-kulturowe związane z obszarem doliny Narwi, oraz centrum informacyjnym, od którego warto rozpocząć zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego.

NPN mieści się w strefie pomiędzy Surażem, a Rzędzianami i ma na celu ochronę oraz propagowanie wiedzy na temat unikatowego systemu rzecznego Narwi, która płynie tu wieloma rozdzielającymi się i na powrót łączącymi korytami, tworząc mniejsze i większe rozlewiska. Teren ten jest miejscem występowania unikatowej fauny i flory oraz znaną ostoją ptaków.

W siedzibie parku można oglądać wystawy, skorzystać z wypożyczalni kajaków, czy zorganizować ognisko. W dworskim parku biegnie ścieżka dydaktyczna prezentująca m.in. dawne bartnictwo i sadownictwo. Niedaleko znajduje się też ścieżka przyrodnicza "Kładka wśród bagien" oraz wieża widokowa.

Od wielu lat odbywa się tu też Biesiada Miodowa podczas której można degustować różne rodzaje miodów, ale też inne narwiańskie przysmaki: wędliny, sery czy wypieki.

Najlepszym sposobem poznawania okolicy są spływy kajakowe lub wycieczki tradycyjnymi tutejszymi łodziami rzecznymi tzw. pychówkami, które wraz z przewoźnikami można wynająć na terenie wsi. Przechodzą też tędy liczne szlaki piesze, wodne i rowerowe takie jak Podlaski Szlak Bociani, Szlak im. Włodzimierza Puchalskiego, czy Narwiański Labirynt (ostatni etap 150 km spływu Narwią od zbiornika Siemianówka).

fot. wikipedia

  1. Artykuły: