Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg to jedno z większych miast województwa zachodniopomorskiego oraz jeden z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawalnych nadbałtyckich kurortów.

Miasto ma długą i ciekawą historię, a na jego dzisiejszym obszarze zlokalizowana była jedna z najstarszych osad pomorskich. Kołobrzegiem władali Piastowie, potem Brandenburczycy i wreszcie Prusacy. Miasto na przestrzeni wieków było ważnym portem i ośrodkiem handlowym - od XIV wieku wchodziło w skład hanzy bałtyckiej -, twierdzą, a potem uzdrowiskiem, którym zresztą jest do dziś i które w bardzo istotny sposób określa teraźniejszy charakter miasta.

Uzdrowiskowa historia Kołobrzegu rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze kąpieliska, a plaże stały się popularnym miejscem spacerów i życia towarzyskiego. Pod koniec XIX wieku pojawiły się charakterystyczne i dobrze znane z historycznych pocztówek i zdjęć drewniane kosze plażowe. Powstają obiekty zdrojowe, a za nimi hotele i pensjonaty. Dziś oferta uzdrowiskowa miasta opiera się z jednej strony na wyjątkowym mikroklimacie, a z drugiej na złożach borowinowych i solance (można wręcz powiedzieć, że historia Kołobrzegu zaczyna się właśnie od soli - tutejsze złoża wykorzystywane były już w VII wieku). Kuracjusze znajdą tu bardzo bogatą ofertę rehabilitacyjno-uzdrowiskową, na którą składają się tężnie, fontanny solankowe, pijalnie wody oraz całą gamę zabiegów borowinowych. Leczy się tu przede wszystkim choroby górnych dróg oddechowych, krążenia i choroby stawów.

Kołobrzeg to wymarzone miejsce do niespiesznych spacerów. Można przechadzać uliczkami rozchodzącymi się od charakterystycznego budynku ratusza lub wybrać jeden z wielu parków - Kołobrzeg to bardzo zielone miasto z dużą ilością skwerów, deptaków oraz pomników przyrody.

Tereny nadmorskie to oczywiście plaże, molo i latarnia, ale także port i przystań dla żeglarzy i motorowodniaków. W tutejszej marinie goszczą jachty niemal z całego świata.

Kołobrzeg jest chętnie odwiedzany przez turystów praktycznie przez cały rok, choć jak w przypadku wszystkich kurortów nadmorskich najwięcej gości ma w miesiącach letnich.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Kołobrzeskie parki

    Dodano: 2017-06-27
    Kołobrzeskie parki

    Miasto stara się kompleksowo rozwijać wszystkie obszary wpływające na atrakcyjność Kołobrzegu wśród turystów, nie tylko te związane z wypoczynkiem nad samym morzem czy w ośrodkach uzdrowiskowych, ale także o miejską zieleń. Dlatego Kołobrzeg jest miastem pełnym skwerów, deptaków i parków, które łącznie zajmują około 90 hektarów, a aż cztery z nich znajdują się w rejestrze zabytków.

    Zobacz więcej