Katowice

Katowice

Stolica województwa śląskiego i centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Prawa miejskie Katowice uzyskały w 1865 roku. W II połowie XIX wieku rozwinął się tu nowoczesny przemysł górniczy i hutniczy, co spowodowało napływ Niemców, a jednocześnie rozbudziło narodowego ducha ludności polskiej. Pioneremi działalności patriotycznej byli: Józef Lompa, Karol Miarka czy Wojciech Korfanty. Przy rondzie generała Ziętka widnieje Pomnik Powstańców Śląskich, odsłonięty1967 roku, dar stolicy dla Górnego Śląska. Trzy uskrzydlone postaci, nawiązujące wyglądem do Nike z Samotraki, symbolizują trzy powstania śląskie (1919, 1920 i 1921), które doprowadziły do ustalenia granicy polsko-niemieckiej na terenie Śląska.

W 1953 roku na trzy lata Katowice zmieniły nazwę na Stalinogród.
Warto zobaczyć bazylikę katedralną Chrystusa Króla, czy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zwany Mariackim. Katowice to również skarbnica historii, która można poznać zwiedzając Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, czy Muzeum Archidiecezjalne.
Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta jest popularny "Spodek", miejsce wielu światowych imprez, koncertów i rozgrywek sportowych.
Katowice to również miasto studentów. Wielu żaków kształci się na m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego, czy na najlepszej w Polsce Akademii Muzycznej. Istniejący od 1998 roku nowy kompleks siedziby Biblioteki Śląskiej jest uważany za jeden z najnowocześniejszych w Europie.

Katowice posiadają jedyną wieżę spadochronową w Polsce.
Na terenie Katowic znajduję się kilka terenów objętych ochroną prawną. Są tu m.in. dwa rezerwaty przyrody, dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, trzy użytki ekologiczne, liczne parki i skwery.
Ta stolica Górnego Śląska to dobrze usytuowany węzeł komunikacyjny; pociągi, autobusy i międzynarodowe lotnisko na Pyrzowicach. Stąd wiele połączeń na całą Polskę i zagranicę.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża