Jurata

Reklama

Zającówka

Miejscowość: Szklarska Poręba

Cena od: 60PLN osoba

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

Nasza propozycja:

Zamknij

Jurata

Jurata położona jest między Jastarnią a Helem, w odległości 4 km od pierwszej z tych miejscowości i 9 km od drugiej. Administracyjnie należy do Jastarni, choć odróżnia ją luksus i wyrafinowanie, a co za tym idzie, także słone ceny. Od samego początku Jurata miała być eleganckim uzdrowiskiem dla elit. W 1928 r. warszawska spółka akcyjna wydzierżawiła od Skarbu Państwa 150 ha terenów plaży i lasów z myślą o stworzeniu w tym miejscu luksusowego kompleksu wypoczynkowego. Szybko powstały pierwsze pensjonaty, a ich popularność w latach 30. XX w. przeszła najśmielsze oczekiwania twórców kurortu. Bywali tu prezydent Mościcki, Wojciech Kossak, Jan Kiepura, Czartoryscy i Potoccy. Z powodu bardzo wygórowanych cen nie wszyscy mogli sobie pozwolić na luksus spędzenia w Juracie wakacji. Nie zmienia to faktu, że ludzie obracający się "w wielkim świecie" po prostu "musieli" tu bywać. Po II wojnie światowej Jurata nieco się "zdemokratyzowała", dzięki utworzeniu w miejscowości ośrodków przeznaczonych dla tzw. wczasów zakładowych czy związkowych. Dziś Jurata znów jest uważana za najbardziej ekskluzywny kurort polskiego wybrzeża, i warto tu zajrzeć choćby tylko dlatego.

Nazwa miejscowości została wybrana w drodze konkursu. Zwyciężyła propozycja nauczycielki, która wymyśliła, żeby miejscowość ochrzcić imieniem pogańskiej boginki słowiańskiej - Juraty. Zgodnie z legendą, piękna Jurata zakochała się w prostym, biednym rybaku. Jej ojciec nie chciał oczywiście zaaprobować wyboru córki i zgodzić się na mezalians ze zwykłym śmiertelnikiem. Ale Jurata, jak to prawdziwa kobieta, była gotowa oddać wszystko w imię miłości i nie poddała się woli ojca. Bóg Perun tak się zezłościł na zuchwalstwo dziewczyny, że w szale zaczął miotać błyskawice i grzmoty. Jeden z piorunów uderzył w bursztynowy pałac boginki, roztrzaskując go w drobny mak. Dlatego właśnie do dzisiaj na plaży w Juracie można łatwo znaleźć przepiękne kawałki bursztynu, czyli zniszczonego pałacu.

Jurata jest jedynie kurortem letniskowym, dlatego nie ma sensu poszukiwać w niej interesujących zabytków. Warto tu przyjechać dla wspaniałej plaży i możliwości pospacerowania się po elitarnej promenadzie, prowadzącej do ładnego mola, z którego rozciąga się malowniczy widok na Zatokę Pucką.

Jurata to miejscowość oferująca noclegi w bardzo ekskluzywnych apartamentach, mieszkaniach i domkach. Na szczęście można skorzystać z tanich i rozległych kempingów lub poszukać pokoju w kwaterach prywatnych. Nietrudno się domyśleć, że najtaniej spędzimy wakacje poza szczytem sezonu przypadającym na lipiec i sierpień.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet