Istebna

Istebna

Istebna

Istebna to malownicza wieś położona w Beskidzie Śląskim nad rzeką Olzą w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją, na terenie województwa śląskiego. Ze względu na swoje położenie jest miejscowością typowo turystyczną. Stanowi doskonała bazę wypadową do wycieczek po okolicy, wychodzą stąd liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów jest oczywiście Barania Góra (1220 m n.p.m.), najwyższy szczyt polskiej części Śląska Cieszyńskiego. To stąd właśnie wypływa rzeka Wisła, a raczej dwa potoki: Biała i Czarna Wisełka, które dają jej początek. Znajdują się tu Kaskady Rodła, zespół ponad 20 progów i wodospadów o wysokości do 5 metrów, będące najwyższymi wodospadami w Beskidzie Śląskim. Można tu dotrzeć niebieskim szlakiem turystycznym, zresztą Barania Góra jest punktem zbornym wielu szlaków prowadzących na tutejsze wzniesienia i do okolicznych miejscowości, przebiega tędy również czerwony Główny Szlak Beskidzki. Na polanie Przysłop działa schronisko turystyczne. Warto jednak wejść na sam szczyt, gdyż znajduje się tu wysoka, stalowa wieża widokowa, z której roztacza się zachwycający widok na rozciągające się dookoła pasma górskie Polski, Czech i Słowacji.

Na trasie Istebna - Wisła znajduje się przełęcz Kubalonka, działają tam liczne restauracje i bary, choćby popularna Karczma Kubalonka, atrakcją jest istniejący od lat międzywojennych bar „Beczka". Stoi tu też zabytkowy kościółek św. Krzyża z 1779 roku, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

W okolicach przełęczy położonych jest wiele narciarskich tras biegowych, jest też strzelnica do biathlonu (posiadające licencję FIS). Można skorzystać również z niewielkiego stoku narciarskiego.

Jednak na miłośników narciarstwa czeka tu o wiele więcej atrakcji. W okolicy znajduje się kilka ośrodków narciarskich, posiadających trasy o różnym stopniu trudności. Największe to Kompleks Zagroń Istebna z 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym i dodatkowymi mniejszymi wyciągami (na jego terenie działa też SPA i Park Wodny „Olza”), oraz Ośrodek Narciarski Złoty Groń z 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym.

Istebna razem z pobliskim Koniakowem i Jaworzynką tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: