Inwałd

Inwałd

Inwałd

Inwałd leży u stóp Ostrego Wierchu na pograniczu Beskidu Andrychowskiego i Pogórza Śląskiego w województwie małopolskim. Położony jest pomiędzy Wadowicami a Andrychowem.

Ma tu swój początek Małopolski Szlak Papieski (oznaczony kolorem żółtym), oraz szlak turystyczny czarny prowadzący na Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym.

Można tu również zwiedzić późnobarokowy kościół pw. Narodzenia NMP z XVIII wieku, czy późnoklasycystyczny pałac z XIX wieku, otoczony zespołem parkowym. Jednak przede wszystkim jest to miejsce znane z popularnych parków rozrywki, do których tłumnie zjeżdżają rodziny przebywające w okolicy oraz liczne wycieczki szkolne.

Miejscowość od lat słynie z Parku Miniatur, w którym można zobaczyć najbardziej znane przykłady architektury światowej. Wśród miniatur znajduje się Big Ben, Łuk Triumfalny, czy Plac św. Piotra oraz wiele, wiele innych. Dla dużych i małych miłośników przygód przygotowano również inne atrakcje, takie jak Kino 5D, Auto Scooter, oraz Egipt Horror Show. Ilość atrakcji stałe się zmienia i powiększa, więc warto sprawdzić ich dostępność przed wizytą w parku. Na terenie parku znajdują się też punkty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

Nieopodal znajduje się Ogród Jana Pawła II z 3-hektarowym kwietnym obrazem przedstawiającym postać papieża, Bazylikę Św. Piotra oraz bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Do stworzenia obrazu użyto prawie 20 tys. różnorodnych roślin.

Ci których nie bardzo porywa światowa architektura w pigułce i kwiaty, mogą wybrać się do Parku Rozrywki Dinoland, gdzie w otoczeniu zieleni i replik dinozaurów można zagrać w mini golfa, pobawić się w basenie kulkowym, czy skorzystać z atrakcji parku linowego. Obok znajduje się stylizowana na gród średniowieczny - Warownia Inwałd, w której z kolei można liczyć na spotkanie ze smokami i rycerzami oraz zabawę w stylu średniowiecznym.

Baza noclegowa Inwałdu nie jest zbyt bogata, gdyż większość odwiedzających przybywa tu na jeden dzień. Jednak można liczyć na tutejsze kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne oraz hotel.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: