Gryfów Śląski

Gryfów Śląski

Gryfów Śląski

Gryfów Śląski to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim położone na Pogórzu Izerskim, oddalone około trzydziestu kilometrów od Jeleniej Góry i zaledwie piętnaście od Lwówka Śląskiego.

W średniowieczu miasto często było zdobywane, palone i grabione. Zniszczenia na dużą skalę dotknęły Gryfów w trakcie wojen husyckich w latach 1427-1431, a z kolei podczas epidemii jaka miała miejsce pod koniec XV wieku zmarli niemal wszyscy mieszkańcy. I choć historia nie obchodziła się z miastem łagodnie, to znajdziecie tu kilka interesujących zabytków.

Na uwagę na pewno zasługuje czworoboczny rynek z usadowionym na środku ratuszem i pochodzącymi z XVI i XVIII wieku kamieniczkami. Ratusz wzniesiono w XVI wieku, ale później wielokrotnie go przebudowywano, a jednym z efektów tych zmian jest nietypowa wieża.

Wśród otaczających plac kamienic są zarówno budowle renesansowe, jak i barokowe. Wiele z nich zachowało oryginalne szczyty oraz bogato zdobione kamienne portale. Na rynku znajduje się też ciekawa fontanna z 1908 roku. Ma ona kształt kolumny, a u jej podstawy stoją cztery gryfy będące symbolem miasta.

Na Placu Kościelnym stoi pochodzący z XV wieku kościół św. Jadwigi. W XIX wieku kościół spłonął w pożarze, a jego dzisiejszy wygląd to efekt odbudowy. Do kościoła przylega podzielony na część katolicką i ewangelicką cmentarz. Jego ozdobą są stare epitafia i grobowce bogatych rodzin mieszczańskich.

W Gryfowie zachowały się fragmenty murów obronnych, niestety tylko fragmenty. Do dzisiejszych czasów nie przetrwała też żadna z pięciu bram obronnych. We wsi Proszówka, na południe od miasta, znajdziecie ruiny średniowiecznego zamku Gryf, wybudowanego w XIII wieku przez księcia głogowskiego Konrada.

Gryfów Śląski leży nad jeziorem Złotnickim - zbiornikiem zaporowym na rzece Kwisie. Jest to atrakcyjne miejsce zwłaszcza w okresie letnim - z polami namiotowymi i ośrodkami wypoczynkowymi. Niedaleko od miasta znajduje się drugi duży akwen wodny - jezioro Leśniańskie. Jest to bardzo malowniczy i bardzo popularny teren wypoczynkowy. A na południowym brzegu jeziora stoi zamek Czocha, stara średniowieczna warownia.

Tereny wokół Gryfowa Śląskiego zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Oprócz obydwu jezior jest tu dużo szlaków rowerowych i pieszych.

fot. Panorama Gryfowa / eholiday.pl

  1. Artykuły: