Grajewo

Grajewo

Grajewo

Grajewo to miasto leżące w dolinie rzeki Ełk na granicy między województwami warmińsko-mazurskim, a podlaskim na terenie Zielonych Płuc Polski.

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XV w., tu przy skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących na Litwę i do Prus w XVI w. powstał ośrodek miejski z centralnym rynkiem handlowym. W tym samym wieku Zygmunt Stary nadał Grajewu prawa miejskie.

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest zespół kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej z XIX w. składający się z murowanego kościoła w stylu neogotyckim i starszej od niego dzwonnicy. Obok znajduje się plebania rownież pochodząca z XIX wieku. Z początku XIX w. pochodzi tutejszy cmentarz, nad którym góruje klasycystyczna kaplica grobowa św. Anny datowana na 1839 r.

Znajduje się tu też XIX-wieczna stacja kolejowa z charakterystyczną wieżą ciśnień i budynek kasyna oficerskiego powstałego w roku 1897 na terenie koszar carskiego Pułku Dragonów. Jeden z niewielu zabytków Grajewa, które nie ucierpiały w trakcie kolejnych wojen i dotrwały do dnia dzisiejszego w niezmienionej formie.

Będąc w mieście z dziećmi warto wybrać się do nowoczesnego Muzeum Mleka (Centrum Tradycji Mleczarstwa) prezentującego kolejne etapy produkcji mleka i jego przetworów.

W mieście znajduje się też jezioro Brajmura, które choć nie nadaje się specjalnie do kąpieli, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników ptaków i fotografii ornitologicznej, można tam bowiem spotkać prawie sto różnych, często rzadkich gatunków.

Leżące na pograniczu Podlasia, Mazur i Kurpiowszczyzny miasto jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek po okolicy, niespełna 30 kilometrów dzieli je od Biebrzańskiego Parku Narodowego i rezerwatu Czerwone Bagno będącego ostoją łosi. Jeszce bliżej, bo zaledwie kilkanaście kilometrów od miasta znajdują się też inne rezerwaty: Czapliniec Bełda, czy Ławski Las oraz jeziora: Dybowskie, Toczyłowskie i Dręstwo. Tuż przy mieście biegnie aleja składająca się z ponad 150 drzew będących chronionymi pomnikami przyrody.

Płynąca przez Grajewo rzeka Ełk jest wykorzystana do wycieczek kajakowych, można nią dopłynąć do Biebrzy i dalej do Narwi, lub skorzystać z wielu tworzących pobliskie rozlewiska odnóg. Przez miasto i okolicę prowadzą liczne szlaki rowerowe m.in. europejski szlak rowerowy: R11 Euro Velo.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Muzeum Mleka w Grajewie

    Dodano: 2017-06-28
    Muzeum Mleka w Grajewie

    Muzeum Mleka, czyli oficjalnie Centrum Tradycji Mleczarstwa to nowy punkt na mapie Grajewa. Otwarta w 2016 roku placówka zdążyła już zaskarbić sobie serca wielu zwiedzających.

    Zobacz więcej