Gdańsk

Gdańsk

Miasto Heweliusza, bursztynu i Neptuna. Co roku odwiedzane przez miliony turystów. Jak mało które w Polsce pocięte kanałami i łączące w sobie tradycję kultur wielu narodów. Prężnie rozwijający się ośrodek akademicki i handlowy. Korona Trójmiasta. Z pewnością zasługuje na tytuł stolicy Pomorza.
Główne Miasto - wzdłuż Drogi Królewskiej.

Tzw. Główne Miasto jest sercem Gdańska i najbardziej reprezentacyjną częścią starówki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praktycznie wszystkie podziwiane przez turystów kamieniczki zostały odbudowane po II wojnie światowej w ich oryginalnej formie. To arcytrudne przedsięwzięcie można porównać jedynie z odbudową warszawskiego Starego Miasta. Oś centralną Głównego Miasta stanowi ul. Długi Targ oraz ul. Długa, tworzące Drogę Królewską, gdyż właśnie tędy odbywały się uroczyste wjazdy monarchów do miasta. Od strony Starej Motławy ulicę Długi Targ otwiera Brama Zielona. Jest to potężny, manierystyczny budynek, pochodzący z 1568 r., o czterech przelotowych bramach. Za Bramą Zieloną zaczyna się Długi Targ. Choć dziś to tradycyjna ulica, niegdyś był wydłużonym placem, na którym handlowano czy wykonywano wyroki na dobrze urodzonych przestępcach. Wzdłuż ulicy, będącej deptakiem, ciągną się najpiękniejsze, bajecznie kolorowe gdańskie kamieniczki. Tu zlokalizowane są najlepsze restauracje oraz sklepy. Doskonałym przykładem bogactwa i dekoracyjności gdańskich kamieniczek jest Złota Kamienica przy ul. Długi Targ 41. Została wzniesiona na pocz. XVII w. dla burmistrza Jana Speymanna, bogatego kupca, znanego mecenasa sztuk, oraz jego żony Judyty z Bahrów. Symbolem Długiego Targu oraz całego Gdańska jest Fontanna Neptuna. Fontannę wykonano w 1615 r. w Augsburgu, cenionym ośrodku sztuki odlewniczej. Legenda głosi, że słynna złota wódka wypłynęła pierwszy raz właśnie spod trójzębu Neptuna, który zdenerwował się, że wciąż wrzuca się do fontanny złote monety. Uderzył trójzębem w wodę i zmienił monety w złoty pył, będący odtąd znakiem rozpoznawczym gdańskiej Goldwasser. Fontanna od 1633 r. stoi przed Dworem Artusa. Budowle o takim charakterze powstawały w wielu miastach europejskich, zwłaszcza tych, które należały do Hanzy. Były to miejsca spotkań bogatych kupców, rzemieślników i mieszczan. Dwór Artusa jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. We wnętrzu można podziwiać m.in. wyszukane sklepienia gwiaździste, pod którymi podwieszone są modele okrętów, oraz olbrzymi, renesansowy piec kaflowy, zwany "królem wszystkich pieców".

Ratusz Głównego Miasta to najokazalsza budowla świecka dawnego Gdańska. Pierwszy niewielki ratusz stał w tym miejscu już w XIII w. Jednak wraz z bogaceniem się miasta jego mieszkańcy postanowili zafundować sobie bardziej reprezentacyjną budowlę. Powstała ona w latach 1379-1492, potem była kilka razy przebudowywana. W ratuszu prezentowane są wystawy z dziejów Gdańska. W sezonie można wejść na galerię widokową wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama. Ratusz znajduje się już przy ul. Długiej. Tu także nie brakuje misternie zdobionych kamienic. Pod numerem 35 usytuowany jest tzw. Lwi Zamek - kamienica nazwana tak od lwów, umieszczonych w portalu głównym. Pod numerem 28 stoi manierystyczny Dom Ferberów, prawdopodobnie zaprojektowany przez Abrahama van den Blocke. Ulicę Długą zamyka późnorenesansowa Brama Złota, zbudowana w latach 1612-14 wg projektu Abrahama van den Blocke. Za bramą wznosi się ponury budynek Katowni i Wieży Więziennej, stanowiące średniowieczny zespół przedbramia ulicy Długiej. Tuż za Katownią stoi Brama Wyżynna, oddzielająca Drogę Królewską od prostopadle biegnących Wałów Jagiellońskich.

Wały Jagiellońskie - reprezentacyjna ulica, przy której znajduje się wiele restauracji, sklepów itp., powstała w miejscu przebiegu dawnych fortyfikacji. Tu mieściły się najlepsze hotele Gdańska, a spacer wzdłuż Wałów był przed wojną obowiązkiem towarzyskim.

Główne Miasto - wokół Kościoła NMP.
Główne miasto to nie tylko ul. Długi Targ i Długa. Inne ciekawe zabytki znajdują się na północ od tych ulic. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia bazylika Mariacka pw. Wniebowzięcia NMP. Kościół Mariacki to największa ceglana świątynia w Europie.

Po wyjściu z kościoła można skierować swe kroki w stronę Wałów Jagiellońskich lub w kierunku Motławy. Ulica Mariacka jest uroczym dopełnieniem Długiego Targu. Tu znajduje się większość sklepików z biżuterią i bursztynem, a kamienice dorównują pięknem zabudowie Drogi Królewskiej.

Spacer w stronę Motławy doprowadza do Długiego Pobrzeża i wizytówki Gdańska, czyli Żurawia. Określenie "żuraw" odnosi do kształtu budynku, pełniącego niegdyś funkcję dźwigu. Dzięki niemu można było ładować na statki towary oraz stawiać maszty. Dziś budynek XV-wiecznego Żurawia jest siedzibą Centralnego Muzeum Morskiego.

W północnej części Głównego Miasta leży najstarsza świątynia Gdańska - kościół św. Mikołaja. Powstał on pod koniec XII w. na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg: szlaku kupców (via mercatorum) i traktu wiodącego z gdańskiego zamku do książęcych posiadłości Pomorza. Kierując się w stronę kolejnego ważnego kościoła Gdańska - kościoła św. Katarzyny, mija się gotycką Basztę Jacek, nazwaną imieniem św. Jacka Odrowąża, XIII-wiecznego zakonnika dominikańskiego. Kościół św. Katarzyny pochodzi z 1. poł. XII w., a w XIV w. znacznie go powiększono. Kościół został zniszczony pod koniec II wojny, ale odbudowano go na podstawie dawnych fotografii i planów.

W Gdańsku bez trudu możemy znaleźć miejsce do spania. W zależności od odległości od centrum i terminu pobytu ceny są bardzo zróżnicowane. W sezonie warto zarezerwować sobie miejsce z wyprzedzeniem. Istnieje też możliwość skorzystania z ofert noclegu w prywatnych mieszkaniach, proponowanych na dworcu kolejowym. Są to zwykle właściciele mieszkań, z którymi można sprawdzić "miejscówkę". Często to rozwiązanie jest najlepsze - ceny są atrakcyjne, a zyskuje się komfort prywatności i spokoju.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża