Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Amber Hotel

Kategoria: hotel

Miejscowość: Gdańsk

Komfortowy hotel w doskonałej lokalizacji, przestronne pokoje, SPA, restauracja, konferencje!

Cena od: 160 PLN całość

 

Agroturystyka Gabi

Kategoria: agroturystyka

Miejscowość: Łapino Kartuskie

Spokojna okolica, 30 m do jeziora, 16 km do Gdańska. Nocleg od 30 zł, wyżywienie 40 zł.

 

Nevada

Kategoria: hotel

Miejscowość: Gdynia

Cena od: 160 PLN całość

 

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk to jedno z tych wyjątkowych miast-symboli, którego historia jest ściśle wpisana w historię Polski. Jest to także miejsce odwiedzin regularnie wybierane przez rzesze turystów praktycznie z całego świata. Razem z Gdynią i Sopotem tworzą gdańską aglomeracje miejską, tak zwane Trójmiasto.

Historia Gdańska ma ponad tysiąc lat, a jego tożsamość i charakter kształtowały się pod wpływem różnych kultur i tradycji. Miasto praktycznie zawsze było ważnym ośrodkiem miejskim, gospodarczym i politycznym o które rywalizowało państwo polskie i niemieckie, a także zakon krzyżacki. W związku z tym przynależność państwowa miasta często się zmieniała, a jego obywatele dość często podkreślali swoją odrębność.

Gdańsk jest także symbolem wybuchu II Wojny Światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 salwą z zacumowanego w porcie niemieckiego okrętu Schleswig-Holstein, a obrona Westerplatte czy Poczty Polskiej stały się ikonami kampanii wrześniowej i polskiego heroizmu. To wreszcie tu, w Stoczni Gdańskiej uznawanej za kolebkę Solidarności, narodziła się antykomunistyczna opozycja, która dała początek zmiany ówczesnego systemu politycznego.

Dziś Gdańsk jest tłumnie i chętnie odwiedzany przez turystów z Polski i niemal całego świata o praktycznie każdej porze roku. Miasto regularnie wygrywa lub zajmuje wysokie miejsca w różnych rankingach miast europejskich wartych zobaczenia.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Lista jest długa i trudno wszystko na niej zmieścić. Na pewno trzeba zobaczyć Główne i Stare Miasto, ze wspaniałym Traktem Królewskim i tworzącymi go uliczkami, kamienicami i zabytkami; Park Oliwski z katedrą i ogrodem botanicznym; symbole nowoczesnej historii miasta jak Westerplatte czy bardziej współczesną Stocznię Gdańską. Bardzo bogatą ofertę mają znajdujące się tu muzea, a odpowiadające za turystykę miejskie jednostki podpowiadają zwiedzanie miasta według tematycznych tras i spacerów.

Gdańsk to nie tylko miasto o wspaniałej i długiej historii, pełne zabytków z różnych epok, ale przede wszystkim europejska metropolia, w której cały czas dzieje się coś ciekawego.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Archikatedra w Gdańsku-Oliwie

    Dodano: 2017-06-29

    Choć historia archikatedry gdańskiej w Oliwie sięga XII wieku, to jest ona znana i kojarzona przede wszystkim za sprawą słynnych organów.

    Zobacz więcej