Czorsztyn

Czorsztyn

Czorsztyn

Czorsztyn to wieś leżąca niegdyś nad Dunajcem, a po wybudowaniu tamy i zalaniu okolicy leży nad Jeziorem Czorsztyńskim, w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Miejsce słynie z malowniczej okolicy i wspaniałych widoków na Pieniny i Tatry. Na przeciwnym brzegu znajduje się Zamek w Niedzicy.

Z uwagi na bliskość Zalewu Czorsztyńskiego wieś cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. W okolicy znajduje się centrum sportów wodnych, jest tam wypożyczalnia sprzętu wodnego i przystań statków spacerowych. Po jeziorze odbywają się rejsy statkiem "Biała Dama" od zamku w Czorsztynie do zamku w Niedzicy.

Dużą atrakcję stanowi znajdująca się tu Góra Zamkowa, na której znajdują się ruiny XIV wiecznego gotyckiego Zamku Czorsztyn, wybudowanego jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego w trosce o bezpieczeństwo na granicy z Węgrami, przebiegającej wzdłuż Dunajca. Warownia pełniła też rolę stacji celnej. Wzniesiony przez Węgrów po drugiej stronie Dunajca zamek w Niedzicy pełnił taką samą funkcję.

Zamek spłonął około roku 1795 od uderzenia pioruna i nie wrócił już do swojej świetności, a w XIX wieku stał się ruiną. Dziś uporządkowane i częściowo zrekonstruowane ruiny są otwarte dla zwiedzających. Można zobaczyć dziedziniec otoczony resztkami murów obronnych, piwnicę, w której obok ekspozycji historyczno-archeologicznej znajduje się kawiarnia, część zachowanego zamku średniego i górnego, z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Położenie czyni Czorsztyn idealną bazą wypadową do pobliskich miejscowości. Blisko stąd do Kluszkowców, Niedzicy, Szczawnicy czy Krościenka. Niedaleko stąd też do granicy ze Słowacją.

Noclegi na terenie wsi dostępne są głównie w prywatnych kwaterach i pensjonatach. Mieści się tu też Osada Turystyczna Czorsztyn, skansenowo-turystyczny kompleks 31 budynków, przeniesionych tutaj przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego. Osada składa się z części hotelowo-restauracyjnej i skansenu etnograficznego. Obok znajduje się przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego.

fot. Zamek w Czorsztynie (wikipedia)

  1. Artykuły: