Czaplinek

Czaplinek

Czaplinek leży w województwie zachodniopomorskim, na Pojezierzu Drawskim. Pierwotnie był niewielką osadą rybacką leżącą na granicy państwa Pomorzan i Księstwa, a później Królestwa Polskiego. W średniowieczu należał do templariuszy, później do joannitów. W XIV wieku Kazimierz Wielki biorąc zakon pod opiekę Korony wykupił od niego Czaplinek. Graniczne położenie Czaplinka nie przysparzało mu bynajmniej spokoju. W ciągu wieków stale przechodził z rąk do rąk. Miasto rozwinęło się w XVII wieku, kiedy to stało się jednym z większych na całym Pomorzu ośrodków sukiennictwa. Miasto miało także tartak, cegielnię i inne obiekty wczesnoprzemysłowe. XVIII i XIX wiek były okresem ciągłego rozwoju miasta - przed II Wojną Światową było ono skanalizowane, oświetlone i wybrukowane. W czasie wojny był tutaj obóz jeńców radzieckich. W 1945, 3 marca do miasta wkroczyli pierwsi od trzystu lat polscy żołnierze zajmując Czaplinek po zaciętym oporze broniących Czaplinka oddziałów SS.

Największą atrakcją Czaplinka jest jezioro Drawsko. Jest to największy i najgłębszy zbiornik na Pojezierzu Drawskim. Jego nieregularna, tworząca mnóstwo uroczych zatoczek linia brzegowa ma ponad siedemdziesiąt kilometrów - co za frajda dla kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy! Mogą oni też penetrować znajdujące się na jeziorze wyspy - jest ich aż czternaście. Jeśli pływanie kajakiem lub rowerem wodnym, które można wynająć na miejscu wydaje się nam zbyt męczące, możemy też wsiąść na pokład kursującego w sezonie regularnie stateczku wycieczkowego.

Największą z wysp jeziora i piątą co do wielkości wyspą śródlądową polski jest wyspa Bielawa. Ma ona prawie osiemdziesiąt hektarów powierzchni i porośnięta jest lasem. Zarówno las, jak i jego mieszkańców możemy poznać lepiej spacerując przygotowaną ścieżką przyrodniczą, na której znajduje się między innymi wieża do obserwacji największych zwierząt leśnych zamieszkujących na wyspie. Bielawa stanowi bardzo dobrą przystań dla żeglarzy.

W Starym Drawsku znajdują się pozostałości zamku Drahim wybudowanego przez joannitów w 1360 roku. Od XVIII wieku budowla popadała w ruinę. Dziś stanowi jedną z najcenniejszych pamiątek średniowiecznej architektury na Pomorzu. Od czasu do czasu u stóp zamkowych murów organizowane są pokazy rycerskie.

Poza sportami wodnymi możemy w Czaplinku uprawiać także jeździectwo. Są tutaj stadniny, w których można pojeździć bądź na ujeżdżalni bądź, w wypadku jeźdźców już nieco doświadczonych, w terenie.

Czaplinek posiada rozbudowaną bazę noclegową. Dużo tutaj zwłaszcza gospodarstw agroturystycznych o zróżnicowanym poziomie usług i cenniku. Jeśli nie przeszkadza nam mieszkanie pod namiotem, możemy skorzystać z jednego z tutejszych campingów. Czaplinek posiada także hotele i domy wczasowe, tak więc każdy może znaleźć coś na własną kieszeń.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża