Ciechocinek

Ciechocinek

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Ciechocinka sięgają siódmego i ósmego wieku naszej ery. Już za panowania Konrada Mazowieckiego w znajdującym się na tych terenach grodzie Słońsk działała warzelnia soli. Słońsk został prawdopodobnie zniszczony przez powodzie. Pierwsze wzmianki o Ciechocinku pochodzą z XIV wieku. Aż do XIX wieku był to folwark w gruncie rzeczy niewielki. W XVIII wieku liczba jego mieszkańców ledwie przekraczała setkę. Gwałtowny rozwój Ciechocinka to zasługa Staszica i Druckiego-Lubeckiego, dzięki staraniom których powstały tu warzelnie, tężnie, a także...plantacje cierni potrzebnych do budowy tężni. Od lat trzydziestych dziewiętnastego wieku tutejsze źródła solankowe zaczęto wykorzystywać do celów leczniczych. Pod koniec stulecia Ciechocinek był już jednym z najmodniejszych uzdrowisk w całym byłym Królestwie Polskim. W latach pierwszej wojny światowej Ciechocinek pełnił funkcję wojskowego uzdrowiska i szpitala polowego. W czasach międzywojennych uzdrowisko rozwinęło się, zaczęto też wykorzystywać odwiercone wtedy tutejsze ciepłe źródła. Po drugiej wojnie światowej Ciechocinek jako uzdrowisko zaczął na powrót działać w 1945 roku. Do dziś jest jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk.

Najcenniejszym zabytkiem Ciechocinka jest dziewiętnastowieczny Park Zdrojowy. Jest to największy, bo aż XIX-hektarowy park tego miasta. W parku znajdziemy okazy rzadkich gatunków drzew, między innymi miłorzęby dwuklapowe i tulipanowce amerykańskie. Z końca dziewiętnastego wieku pochodzi interesująca pijalnia wód, w której obecnie znajduje się sala koncertowa. Służy ona mieszkańcom i kuracjuszom po dziś dzień. W sezonie letnim często odbywają się w niej koncerty, jako iż Ciechocinek organizuje wiele festiwali i innych imprez artystycznych, między innymi Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Wielką Galę Tenorów, Ciechocińskie Impresje Artystyczne, Ciechociński Festiwal Bluesowy i wiele, wiele innych. Jak widać, każdy może znaleźć coś dla siebie w bogatej ofercie kulturalnej miasta.

Symbolem i główną atrakcją Ciechocinka są tężnie. Są to wielkie konstrukcje z drewnianych belek wypełnionych tarniną. Przez tężnie cały czas przepompowywana jest solanka, która spływając po gałązkach tarniny paruje, zwiększając swoje stężenie, a jednocześnie wytwarzając niepowtarzalny, leczniczy mikroklimat z powietrzem bogatym w jod. Tężnie są atrakcyjne także ze względu na ich wartość zabytkową - stanowią pomnik polskiej dziewiętnastowiecznej myśli technicznej, a także są największą tego typu konstrukcją drewnianą w całej Europie.

Zobaczymy tutaj także inne interesujące obiekty. Należy do nich między innymi neogotycki kościół św. Piotra i Pawła z końca dziewiętnastego wieku i drewniana cerkiew polowa z tegoż okresu.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża