Ciechanowiec

Ciechanowiec

Ciechanowiec

Ciechanowiec leży w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Nurca na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, pomiędzy Zambrowem, a Siemiatyczami w województwie podlaskim. 80 km od Białegostoku i 150 km od Warszawy.

Jest to jedno z najstarszych miast na Podlasiu, pierwsze dokumenty miejskie pochodzą
z XVI w. kiedy to kasztelan trocki wybudował tu zamek, jednak osada otrzymała prawa miejskie wcześniej, jeszcze w wieku XV. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, do dziś zachowała się tylko fosa i pozostałości fundamentów. Najprężniejszy rozwój miasta przypadał na XVII w. kiedy to było ono pod opieką Ossolińskich.

Ciechanowiec zachował średniowieczny układ przestrzenny, wrzecionowato rozciągnięty po obu stronach rzeki Nurzec, będącej dopływem Bugu. Starsza część miasta znajduje się na lewym, brzegu, dawniej po tej stronie istniały dwa rynki jednak do dziś zachował się tylko jeden, większy rynek z kościołem, cerkwią, dawną synagogą i kilkoma zachowanymi z XIX w. domami.

Warto zwrócić uwagę a kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (budowla pochodząca z XVIII w. ma styl barokowy), cerkiew prawosławną Wniebowstąpienia Pańskiego z XIX w., czy zespół klasztorno-szpitalny z XVIII w. i neogotycką XIX-wieczną figurę św. Floriana. Na miejscu znajduje się też kompleks dawnych cmentarzy – prawosławnego, ewangelickiego i katolickiego oraz stara synagoga, której parter pochodzi jeszcze z XVIII wieku.

Na prawym brzegu rzeki również również znajdował się kiedyś rynek, o oryginalnym trójkątnym kształcie, dziś znajduje się w tym miejscu park. Po tej stronie znajduje się też zdecydowanie warte uwagi Muzeum Rolnictwa (mieszczące się w zabytkowym pałacu), wraz z urokliwym skansenem i ziołowym ogrodem botanicznym.

Na przepływającej przez miasto i jego okolice rzece Nurzec, której część leży w Obszarze Chronionego Krajobrazu odbywają się spływy kajakowe, można tam również zobaczyć wiele ciekawych gatunków ptaków i zwierząt wodnych, wijąca się wśród pięknych krajobrazów rzeka dostarcza też wielu wrażeń wizualnych.

Atrakcją Ciechanowca jest również znajdujący się na rzece zalew, umożliwiający zarówno wypoczynek na plaży, jak i aktywne spędzenie czasu. Jest tu kąpielisko, wypożyczalnia kajaków oraz rowerów wodnych i boiska do gry w siatkówkę plażową. Jest też pole namiotowo-campingowe i ośrodek wypoczynkowy. Zalew jest też często odwiedzany przez wędkarzy.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

    Dodano: 2017-05-31
    Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

    Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu jest jednym z dwóch tego typu muzeów znajdujących się w Polsce, w wyczerpujący sposób prezentuje różne aspekty związane z szeroko pojętym rolnictwem. Choć nazwa „muzeum rolnictwa” nie brzmi może tak atrakcyjnie jak wielu innych placówek muzealnych, to jednak z uwagi chociażby na zabytkową zabudowę, bardzo bogate zbiory i urokliwy skansen, muzeum w Ciechanowcu zdecydowanie warte jest zobaczenia.

    Zobacz więcej