Ciechanów

Ciechanów

Ciechanów

Ciechanów to miasto na Kurpiach, położone nad rzeką Łydynią, które według legendy, jeszcze w czasach prasłowiańskich, założył legendarny Ciechan. Warto się tam wybrać z uwagi na jego wa-lory ekologiczne i historyczny charakter.

Symbolem miasta są zachowane do dzisiaj mury gotyckiego Zamku Książąt Mazowieckich, będą-cego jednym z ciekawszych obiektów nizinnego budownictwa obronnego. Przez cały rok odbywają się tam imprezy historyczne, a także turnieje bractw rycerskich.

Będąc w mieście warto też zobaczyć rynek i znajdujący się na nim charakterystyczny, neogotycki ratusz z 1844 roku, gdzie do dziś mieści się siedziba władz miasta. Zarówno sam ratusz jak i plac, na którym stoi, zostały niedawno odremontowane i wraz z mieszczącą się tam podświetloną fontanną stanowią reprezentacyjną część miasta.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Farska Góra, to tu najprawdopodobniej istniał pierwszy, drewniany gród ciechanowski, a dziś wznosi się neogotycka dzwonnica z 1889 roku.

Można też odwiedzić położony nieopodal zamku, założony w 1864 roku Browar Ciechan, zwiedzić Muzeum Szlachty Mazowieckiej, zobaczyć zaprojektowaną w 1972 roku Wieżę ciśnień, czy udać się do leżącej niedaleko Ciechanowa Krainy Westernu.

Ciechanów to idealne miejsce dla tych, którzy cenią świeże powietrze i spokój. Jest to obszar ekologicznie czysty, leżący z dala od uciążliwego przemysłu, miasto jest członkiem Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Za ekologiczne osiągnięcia było nagradzane w kraju i za granicą, jest m.in. laureatem ekologicznego Nobla w konkursie Stockholm Partnerships, posiada też prawo do posługiwania się znakiem promocyjnym Zielone Płuca Polski. W obrębie miasta znajduje się 113 ha lasu z trasami spacerowymi i rowerowymi.

Planując nocleg w Ciechanowie można skorzystać z szerokiej gamy kwater prywatnych, pensjonatów, czy hoteli. W mieście znajdziemy też sporo restauracji, barów, kawiarni i cukierni.

Warto też zwrócić uwagę na szereg odbywających się tu imprez, takich jak: Dionizje - Ogólnopolski Festiwal Teatralny, Ciechanovia Cantans - Międzynarodowy Festiwal Chóralny, czy organizowane we wrześniu Spotkania ze Średniowieczem.

fot. Polskazdrona.pl

  1. Artykuły: