Chorzów

Chorzów

Chorzów

Chorzów to duże miasto w województwie śląskim, leżące w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pierwsza wzmianka o niegdysiejszej, znajdującej się na tych terenach osadzie pojawiła się w pierwszej połowie XII wieku, niemniej akt zezwalający na lokację wsi Chorzów wydano w czerwcu 1257 roku.

Atrakcje turystyczne Chorzowa

Współczesny Chorzów to nie tylko ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny, ale również turystyczny. Jedną z największych atrakcji miasta jest Park Śląski, do 2012 roku noszący nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Park Śląski, określany mianem Zielonych Płuc Górnego Śląska, należący do grona największych tego typu kompleksów w Europie.

Na imponującej powierzchni około 620 hektarów znajduje się między innymi Stadion Śląski, Śląskie Wesołe Miasteczko - najstarszy lunapark w Polsce, Planetarium Śląskie, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Park Linowy, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny czy Kolejka Linowa Elka.

Ciekawą atrakcją jest również Rosarium - największa w Polsce kolekcja róż oraz Rzeźba Żyrafy, będąca jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w kompleksie. W skład Parku Śląskiego wchodzą ponadto liczne obiekty rekreacyjno-sportowe, dzięki czemu to świetne miejsce także dla amatorów aktywności.

Jednak Chorzów to nie tylko Park Śląski - wiele ciekawych miejsc znajduje się także w pozostałych częściach miasta. Wśród nich wymienia się przede wszystkim neogotycki, bogato zdobiony gmach poczty, wzniesiony w XIX wieku, a dziś będący wizytówką miasta, a ponadto zabytkowy budynek dawnego hotelu, w którym obecnie mieści się Teatr Rozrywki.

Na turystycznej mapie miasta możemy znaleźć też XVI-wieczny drewniany kościół św. Wawrzyńca, przeniesiony do Chorzowa z Knurowa w latach 30. ubiegłego stulecia, oraz liczne budowle sakralne i dawne szyby górnicze. Nie sposób również nie wspomnieć o chorzowskim ratuszu i Hali Targowej - oba obiekty, dawniej będące chlubą miasta, utraciły wiele ze swojej świetności po przeprowadzonych w XX wieku przebudowach.

Noclegi w Chorzowie

Turystom, poszukującym noclegu w Chorzowie, a zarazem ceniącym wysoki standard zakwaterowania, polecić można przede wszystkim nowoczesne hotele i eleganckie apartamenty. Nocleg w Chorzowie możemy zarezerwować ponadto w komfortowym pensjonacie, kameralnym pokoju gościnnym, kwaterze prywatnej lub hostelu.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły: