Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to jedna z najpopularniejszych polskich miejscowości górskich. Położona jest na grzbiecie pogórza Gubałowskiego. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1630. Z Bukowiny pochodzą pierwsi przewodnicy. Do najbardziej znanych należał Józef Bigos.

W okresie międzywojennym powstało tu Towarzystwo Przyjaciół Bukowiny, dzięki któremu Bukowina zyskała nazwę Bukowina Tatrzańska. Dziś wieś liczy prawie trzy tysiące mieszkańców i słynie z przyjaznego stosunku do turystów. Na obszarze Bukowiny znajduje się około 20 wyciągów narciarskich, które corocznie przyciągają ogromne rzesze białego szaleństwa. Miłośnicy spacerów odnajdą tu spokój i wspaniałe widoki. Można bowiem podziwiać stąd panoramę Tatr.

Mieszkańcy Bukowiny niezwykle dbają o lokalną tradycję. Znajduje się tu słynny Dom Ludowy, gdzie organizowane są znane imprezy folklorystyczne. Do najpopularniejszych z nich należą: "Sabałowe Bajania" (konkurs dla gawędziarzy i zespołów ludowych), "Góralski Karnawał" (w ramach którego odbywają się cylkiczne konkursy kolęd i tańców góralskich), a także wiele innych, mniejszych, ale o dużej renomie: wystawy fotografii, konkursy kulinarne, kiermasze, różnego rodzaju inicjatywy teatralne.

Bukowina posiada bogatą bazę punktów gastronomicznych i miejsc noclegowych. Schronienie znajdzie tu dla ponad 4000 turystów. Wielu mieszkańców otwiera także progi swoich domów dla licznie przybywających gości z innych miast. Można dzięki takiej gościnie poczuć się jak członek prawdziwej góralskiej rodziny.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża