Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska jest jedną z największych wsi na Podhalu, leży na Pogórzu Spisko-Gubałowskim w województwie małopolskim. Z uwagi na ukształtowanie terenu i nasłonecznienie stoków klimat jest tu łagodniejszy od klimatu Zakopanego, czy pobliskiego Poronina.

Już w dwudziestoleciu międzywojennym przekształciła się z typowej rolniczej podhalańskiej wsi w wieś przede wszystkim letniskową. Obecnie jest to cieszący się dużą popularnością ośrodek turystyczno-narciarski.

Zimą Bukowina przyciąga przede wszystkim miłośników białego szaleństwa, znajduje się tu np. popularna Stacja Narciarska Rusiń-ski, gdzie do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są: 6 i 4-osobowe kolejki krzesełkowe oraz wyciągi orczykowe, ośrodek Olczański Wierch, ze Stacją Turnia i wyciągiem krzesełkowym, oraz wiele innych większych i mniejszych wyciągów. Z uwagi na to, ze wiele z nich położone jest na trasach o łatwym i średnim stopniu trudności, doskonałe nadają się dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Nawet maluchy stawiające pierwsze kroki na nartach znajdą tu infrastrukturę przygotowaną specjalnie dla nich. Wyciągi często są oświetlone, co umożliwia jazdę do późnych godzin wieczornych.

Zlokalizowane tu Termy Bukovina dają możliwość wspaniałego odpoczynku i relaksu, w szczególności po całodziennym szusowaniu na stoku. Na kompleks składa się kilkanaście basenów, zjeżdżalnie, jacuzzi oraz 12 rodzajów saun.

Bukowina Tatrzańska przyciąga turystów również latem, gdyż jest doskonałym miejscem do wędrówek pieszych i rowerowych, po licznych w tej okolicy szlakach, oferujących możliwość bliższego poznania Tatrzańskiej przyrody i napawania się przepięknymi widokami.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja, która sprawia iż wieś jest wygodnym punktem wypadowym do wycieczek w inne miejsca na Podhalu. Blisko stąd do: Zakopanego, Poronina, czy Małego Cichego. Niedaleko też do granicy ze Słowacją.

Miejscowość posiada rozbudowaną baza noclegową, w tym drewniane pensjonaty z okresu międzywojennego, wybudowane w stylu zakopiańskim. Jest tu też bardzo dobre zaplecze kulinarne, szczególnie warto zwrócić uwagę na karczmy serwujące typową kuchnię góralską.


fot. Dom Ludowy (wikipedia)

  1. Artykuły: