Borne Sulinowo

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to niewielkie miasto w województwie zachodniopomorskim, leżące na Pojezierzu Drawskim, w otoczeniu wspaniałego kompleksu leśnego, bezpośrednio nad brzegiem jeziora Pile. Mimo fantastycznego usytuowania i znakomitych warunków do wypoczynku, o Bornem Sulinowie oficjalnie nie mówiło się aż do 1992 roku.

Historia Bornego Sulinowa

W latach 30. XX wieku w miejscu dzisiejszego Bornego Sulinowa powstało miasteczko militarne, którego otwarcia dokonał sam Adolf Hitler. Po wybuchu II wojny światowej w jego pobliżu funkcjonował obóz, w którym przebywali jeńcy z Francji, a później z Polski. W 1945 roku Niemcy opuścili Borne Sulinowo, do którego następnie wkroczyła Armia Czerwona.

W Bornem powstała wówczas pilnie strzeżona baza Północnej Grupy Wojsk, a miejscowość wyłączono spod polskiej jurysdykcji - nie pojawiła się ona na żadnych mapach, zaś oficjalnie w tym miejscu znajdowały się tereny leśne. Wojska rosyjskie stacjonowały tu do października 1992 roku. W czerwcu 1993 roku odbyło się oficjalne otwarcie Bornego Sulinowa, zaś w październiku tego samego roku otrzymało ono prawa miejskie.

Atrakcje Bornego Sulinowa

Obecnie Borne Sulinowo kusi piękną przyrodą, niesamowitą i nieco tajemniczą historią oraz związanymi z nią zagadkami. By ułatwić turystom zwiedzanie miasta, na jego obszarze wytyczono ścieżkę o długości ponad 13 kilometrów, przy której znajduje się 21 obiektów szczególnie wartych zobaczenia. Wśród nich wymienia się gmach Urzędu Miejskiego, dawną kantynę oficerską, stary szpital wojskowy, lotnisko sportowe czy Dom Żołnierza, a ponadto pozostałości willi generała Heinza Guderiana oraz zabytkowy Dom Oficera - niegdyś pełniący funkcję kasyna oficerskiego, zaś obecnie niszczejący.

Niekwestionowanym atutem Bornego Sulinowa jest również jego położenie nad brzegiem jeziora Pile, które doceniają nie tylko pasjonaci windsurfingu czy żeglarstwa, ale też amatorzy wypoczynku nad wodą i miłośnicy wędkarstwa. Przez akwen przepływa rzeka Piława, którą przebiega popularny w regionie szlak kajakowy.

Rozwijając ofertę turystyczną Borne Sulinowo nie zapomina jednak o swojej przeszłości. Co roku w mieście odbywa się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych, podczas którego można obejrzeć pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego, wziąć udział w przejażdżce po tankodromie czy kupić wyjątkowe militarne pamiątki.

Noclegi w Bornem Sulinowie

Oddech historii można poczuć także w obiektach noclegowych utrzymanych w stylistyce PRL, zwłaszcza tych, powstałych w budynkach dawniej użytkowanych przez wojsko. Noclegi w Bornem Sulinowie oferują również nowo powstałe pensjonaty, eleganckie apartamenty oraz pokoje gościnne i kwatery prywatne.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły: