Bochnia

Bochnia

Bochnia

Bochnia leży w południowej Polsce w województwie małopolskim. Ulokowane nad rzeką Rabą miasto, znajduje się na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego.

Jest jednym z najstarszych miast Małopolski. W związku z odkryciem złóż soli i powstaniem tutejszej żupy Bolesław Wstydliwy nadał Bochni prawa miejskie już 1253 r. Jednak największy wkład w rozwój miasta miał Kazimierz Wielki, to za jego czasów miasto zyskało mury obronne z basztami oraz ratusz, rozpoczęto też budowę okazałej bazyliki. W kolejnych wiekach miasto nie radziło sobie już tak dobrze, a jego znaczenie malało.

Dziś okoliczne obszary cieszą się zainteresowaniem turystów. Okolice rzeki Raby, jak również Stradomki często wybierane są na miejsce wypoczynku, mogą się bowiem pochwalić pierwszą klasą czystości. Są też cenione przez wędkarzy, gdyż żyją w nich szczupaki, leszcze a nawet sumy. Rozciąga się tu też Puszcza Niepołomicka.

Jednak największą atrakcją jest oczywiście Bocheńska Kopalnia Soli. Do 1772 wchodziła ona, podobnie jak kopalnia w Wieliczce, w skład żup krakowskich. Dzisiaj kopalnia jest przede wszystkim obiektem turystycznym, jak również uzdrowiskowo-leczniczym. Od roku 2013 obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W kopalni do dyspozycji turystów przewidziane są trzy trasy turystyczne. Najpopularniejsza to Podstawowa Trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, obejmuje najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Część trasy można pokonać kolejką lub nawet przepłynąć łodzią. Ci których bardziej interesują się przyrodniczo-geologiczną stroną kopalni, powinni wybrać trasę przyrodniczą. Natomiast najtrudniejsza, ale zarazem najbardziej emocjonująca jest trasa - Historyczna Wyprawa w Stare Góry.

W Bochni warto też zwiedzić gotycką bazylikę św. Mikołaja, najstarszy i największy kościół w mieście. Znajduje się tam Kaplica św. Kingi z polichromią zaprojektowane przez Jana Matejkę, nawiązującą do malowideł z Kościoła Mariackiego mieszczącego się na Rynku w Krakowie. Można też wybrać się do zabytkowego kościoła Najświętszej Marii Panny, który obecnie służy jako muzeum. W mieście działa też Muzeum Motyli Arthropoda, największa stała ekspozycja motyli w Polsce.

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Kopalnia Soli w Bochni

    Dodano: 2017-03-08
    Kopalnia Soli w Bochni

    Kopalnia Soli w Bochni do 1772 wchodziła (podobnie jak kopalnia w Wieliczce) w skład żup krakowskich, początki jej użytkowania sięgają XIII wieku. Była przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym bardzo znaczące dochody budżetowi Rzeczypospolitej.

    Zobacz więcej