Biskupin

Biskupin

Biskupin to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, położona przy jeziorze Biskupińskim, znana ze znajdującego się na jej terenie stanowiska archeologicznego „Biskupin”, które odwiedza rocznie ok. 250 tysięcy turystów z kraju i z zagranicy.

Jest to jedno z niewielu stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających rekonstrukcję całej osady: domów, ulic i ich otoczenia oraz wału obronnego w rzeczywistych wymiarach.

Osada w Biskupinie zwana Polskimi Pompejami, wiąże się z kulturą łużycką. Założono ją na wyspie na jeziorze Biskupińskim, która obecnie jest półwyspem. Na terenie osady znajdowało się ponad 100 domów, usytuowanych rzędami wzdłuż wyłożonych drewnem ulic. Osada otoczona była wałem drewniano-ziemnym o wysokości ok. 6 m, do środka prowadziła brama wjazdowa. Gród zabezpieczony był dodatkowo falochronem z wbitych pali. Badacze są zdania, że mogło tam mieszkać mogło do 1000 osób.

Wizytę warto rozpocząć od centrum obsługi ruchu turystycznego, gdzie oprócz biletów można zakupić przewodniki, wynająć przewodnika lub wypożyczyć audioprzewodnik. W salach kinowych, można też obejrzeć film o osadzie. Na terenie rezerwatu archeologicznego znajdują się wystawy stałe np. "Epoka pierwszych rolników”, czy "Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim" oraz wystawy czasowe o zmiennej tematyce.

Po opuszczeniu półwyspu można zwiedzić rekonstrukcję wioski wczesnopiastowskiej. Największy rozkwit tej osady przypadał na drugą połowę X wieku, zamieszkiwana była przez ludność rzemieślniczą. Dziś spotkać tu można rzemieślników odtwarzających życie codzienne jej dawnych mieszkańców.

Kolejnym obiektem, który warto zobaczyć jest chata pałucka z drugiej połowy XVIII wieku, stanowiąca przykład tradycyjnego budownictwa lokalnego. Do ekspozycji etnograficznej należy też pasieka i studnia z żurawiem.

Dodatkową atrakcją dla dzieci mogą być zwierzęta hodowane na terenie rezerwatu, w tym koniki polskie spokrewnione z leśnymi tarpanami.

We wrześniu odbywa się tu coroczny Festyn Biskupiński z ciekawymi prezentacjami i pokazami.

Na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie znajduje się Dom Muzealnika, w którym można wynająć pokój. Okolice Biskupina można zwiedzać kolejką wąskotorową tzw. Ciuchcią Żnińską, która przejeżdża też nad Jeziorem Biskupińskim, koło osady.

fot. Polskazdrona.pl

  1. Artykuły: