Bałtów

Bałtów

Bałtów

Bałtów to mała miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca kilkanaście kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat o Bałtowie zdążyła usłyszeć niemal cała Polska, głównie za sprawą odkrytych na obszarze miejscowości tropów dinozaurów, pochodzących z okresu jury.

Bałtowskie dinozaury

Choć niezwykłe znaleziska rozsławiły Bałtów, pierwotnie zakładano jedynie ustawienie modeli gadów w miejscach odkrycia autentycznych tropów. Początkowo nikt nie przypuszczał, że wkrótce w Bałtowie powstanie pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom, który stanie się wizytówką zarówno tej niewielkiej miejscowości, jak i całego regionu.

JuraPark Bałtów, którego otwarcie miało miejsce w sierpniu 2004 roku, jest największą atrakcją miasteczka. W parku podziwiać można wiernie odwzorowane, również pod względem wielkości, ręcznie wykonane rekonstrukcje dinozaurów, powstałe przy współpracy z cenionymi specjalistami z zakresu paleontologii.

Na Bałtowski Kompleks Turystyczny, zajmujący obszar ponad 100 hektarów, składają się także Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski, Park Rozrywki oraz funkcjonujący sezonowo ośrodek narciarski Szwajcaria Bałtowska. Pobyt w kompleksie możemy dodatkowo urozmaicić przejażdżką na rollercoasterze, seansem w kinie 5D, jazdą konną czy wizytą, w zależności od pory roku, w Wiosce Czarownic lub Wiosce Świętego Mikołaja.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bałtowie?

Po emocjonującej podróży do świata prehistorycznych stworzeń, warto zarezerwować trochę czasu na poznanie pozostałych atrakcji Bałtowa. W gronie zabytków miejscowości wymienia się klasycystyczny pałac książąt Druckich-Lubeckich, zaprojektowany na wzór włoskich rezydencji, obecnie niestety niszczejący, a ponadto kościół Matki Boskiej Bolesnej z końca XVII wieku, młyn wodny oraz drewnianą kaplicę wzniesioną w XIX wieku.

Atrakcją Bałtowa jest również spływ rzeką Kamienną. Trasę o długości około czterech kilometrów można pokonać nie tylko kajakami, ale także na specjalnych tratwach, którymi kierują ubrani w regionalne stroje flisacy.

Noclegi w Bałtowie

Noclegi w Bałtowie oferują przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne, z sezonu na sezon prezentujące coraz lepszy standard zakwaterowania. Planując nocleg w Bałtowie możemy wybierać też spośród pokoi gościnnych, kwater prywatnych i zajazdów.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły: