Augustów

Augustów

Augustów

Augustów to miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Suwałk. Choć jednym z głównych atutów Augustowa jest jego fantastyczne usytuowanie w sąsiedztwie dziewięciu jezior oraz rozległej Puszczy Augustowskiej, miasto słynie także z korzystnego mikroklimatu oraz bogatych złóż wysokiej jakości borowiny.

Atrakcje turystyczne Augustowa

Augustów został doceniony już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to w najsłynniejszym wówczas polskim kurorcie odpoczywały elity polityczne i wojskowe. Obecnie Augustów należy do grona najpopularniejszych uzdrowisk w kraju, a zarazem najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie.

Wśród największych atrakcji Augustowa należy wymienić przede wszystkim Kanał Augustowski, będący unikatowym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Kanał Augustowski, obecnie wykorzystywany głównie jako szlak wodny, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Jednak Augustów może pochwalić się także licznymi zabytkami, rozsianymi w różnych zakątkach miasta. Spacerując po Augustowie warto zobaczyć Rynek Zygmunta Augusta, będący centralnym punktem miasta, otoczony historycznymi kamienicami z XIX i XX wieku, klasycystyczny gmach Starej Poczty, Biały Domek, przed wojną pełniący funkcję ośrodka wypoczynkowego, czy tak zwaną Willę Prezydenta - drewniany budynek z 1934 roku, w którym wypoczywał między innymi Ignacy Mościcki.

W Augustowie warto odwiedzić też zabytkowe obiekty sakralne, takie jak Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, jak również funkcjonujące w mieście muzea, w tym Muzeum Historii Kanału Augustowskiego czy Muzeum Ziemi Augustowskiej.

Aktywne oblicze Augustowa

W Augustowie szereg atrakcji czeka także na pasjonatów aktywnego wypoczynku. W mieście panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym kajakarstwa, żeglarstwa i windsurfingu. Wiosną i latem w mieście działa także wyciąg nart wodnych, a w sezonie żeglugowym, trwającym od kwietnia do późnej jesieni, odbywają się rejsy statkami wycieczkowymi. Augustów z otwartymi ramionami czeka również na miłośników wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy konnej i golfa, natomiast zimą - narciarstwa biegowego, łyżwiarstwa i żeglarstwa lodowego.

Noclegi w Augustowie

Noclegi w Augustowie oferują między innymi hotele, pensjonaty, wille oraz ośrodki wczasowe, które coraz częściej kuszą turystów dodatkowymi atrakcjami i licznymi udogodnieniami. Jeśli jednak chcemy połączyć wypoczynek z zabiegami leczniczymi lub zdrowotnymi, poszukując noclegu w Augustowie wybierzmy sanatorium lub ośrodek rehabilitacyjny.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Kanał Augustowski

    Dodano: 2017-06-01
    Kanał Augustowski

    Kanał Augustowski jest unikatowym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego i zabytkiem sztuki hydrotechnicznej. Drogę wodną, łączącą Biebrzę z Niemnem, zbudowano ze względów gospodarczych - pruskie restrykcje celne uniemożliwiały tranzyt polskich towarów Wisłą do Gdańska. Kanał miał zapewnić dostęp Królestwa Polskiego do Bałtyku z pominięciem terytorium Prus.

    Zobacz więcej